12 Юли 2025събота01:56 ч.

Въвлякоха МБМД в манипулация

Двама учени се опитаха да защитят идеите за разтурване на БАН чрез "социологическа анкета"

/ брой: 269

автор:Велиана Христова

visibility 1948

Социологическата агенция МБМД бе въвлечена вчера в опит да се лансира пред журналисти псевдоанкета сред хора в БАН, които не одобяват предприетата там реформа и искат да се "осъществят съществени икономии" от съкращение на Централното й управление. Двама учени, работещи в Института за изучаване на обществото и знанието, обявиха резултати от "изследване", което след това нарекоха "анкета", после "сондаж" сред 200 души в академията, чиято обща численост е около 7000 души.
Според авторите на "сондажа" Владимир Стойчев и Асен Димитров попълнените карти за "изследването" са обработени от МБМД. Присъстващият Петър Шипков от агенцията обаче обяви, че МБМД няма нищо общо с изследването, не стои зад резултатите от събраните анкетни карти, нито зад въпросника, който бил изготвен от самите поръчители. МБМД била помолена само да обработи данните - като изчислителен център. Двамата организатори обясниха, че сами си писали въпроси и събрали отговори. Не стана ясно защо за мнение са търсени 3-ма души от едно научно направление и 30 от друго. Това издава целенасочена манипулативност, посочиха директори в БАН, водещи учени, които определиха въпросите и резултатите като инсинуативни и лъжливи. В момент, когато се води жестока битка за разтурване на БАН, това е във вреда на академията, заявиха учените - бившият председател на БАН акад. Иван Юхновски, директорите чл.-кор. Андон Косев, проф. Никола Малиновски, доц. Румяна Стоилова, доц. Антоанета Христова и др. Оказа се, че "сондажът" е правен през лятото, според авторите му хората в БАН се страхували да си казват мнението.
 В анкетите 70 на сто от запитаните смятат, че реформата трябва да започне от Централното управление на БАН и това "ще доведе до големи финансови икономии". Стойчев и Димитров не можаха да отговорят какви икономии би имало от 50 работещи в ЦУ и къде по света има организация без ръководство? В централата на сродната на БАН "Макс Планк" в Германия работят 480 души при 14 000 души на щат в институтите. А в Унгарската академия на науките централата е от около 150 души. Стойчев призна, че иска ЦУ на БАН да се разтури, институтите да минат към министерства, но това си бил негов вариант, а не на "Дянков-Игнатов", които искат същото. Стойчев се съгласи, че основният проблем са парите - субсидията на БАН покрива 70% от заплатите и нищо друго, академиците даряват част от пенсиите си буквално за храна на младите учени.    


Единственото говорене от страна на властта е, че вузовете и БАН харчат много пари и не умеят да ги разпределят, каза вчера пред "Фокус" лявата депутатка Валентина Богданова. Но как да харчат много пари и какво не умеят да разпределят, като това, което получават, не стига дори за заплати - като в стария виц: буташ баба си по стълбата и след това я питаш, защо тича, добави Богданова.      Ако някой посегне към БАН, това ще бъде национално предателство, коментира вчера пред БНР и лидерът на БСП Сергей Станишев. Чрез нашите евродепутати ще сезираме еврокомисаря по науката за това национално предателство, обяви Станишев.
Пред Нова телевизия снощи пък лидерът на СДС Мартин Димитров заяви: тази история със закриването на БАН започва сериозно да ни дразни, тя твърде прилича на лично отношение.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 1342

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 870

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 1093

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 936

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 126

Тупик

visibility 1132

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 1082

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 1353

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 1278

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ