Вeчер за Надя Неделина в НЛС "Старинният файтон"
/ брой: 47
100 години от рождението на поетесата Надя Неделина се навършват през 2016 г. По този повод бе издадена книгата "Надя Неделина - вековечната" (изд. "Пропелер") с подзаглавие "Опит за портрет на една голяма поетеса". В нея са включени спомени за Надя Неделина и отзиви за лириката й на писатели, актьори и други близки нейни приятели: Велин Георгиев, Драгомир Шопов, Лидия Николова, Атанас Звездинов, Георги Ведроденски, Деньо Денев, Трендафил Василев, Григор Чернев, Пенка Чернева, Любомир Кънчев, Благовеста Касабова, Марин Кадиев, Елена Алекова, Карол Николов, Матей Шопкин, Петко Тотев, Петър Динчев, Емил Савинов...
"Дългът да споделим преживяното с Надя, подчертава в предговора Мария Владимирова, съставителка на книгата, да разкажем за нея онова, което е важно да се помни, да допълним образа, който идните поколения читатели ще си съставят за нея. Защото това са щрихи отблизо, важни щрихи от портрета на една поетеса, която владееше и изкуството да се живее - не просто физически, а пълноценно и творчески, докато дишаше".
Във връзка със 100-годишнината на Надя Неделина и излизането на книгата за нея Националният литературен салон "Старинният файтон" организира паметна вечер на 29 февруари (понеделник) от 18 ч. в къщата-музей на Димитър Благоев-Дядото (ул. "Лайош Кошут" 34, до Руски паметник).
Рецитал по стихове от Надя Неделина ще изпълнят актрисите Лиляна Филипова и Богдана Вульпе. Мария Владимирова ще разкаже как е създаден и издаден сборникът "Надя Неделина - вековечната", а участници в него ще си спомнят отново и отново за поетесата. Водеща ще бъде д-р Елена Алекова.
Неделина е родена на 25 февруари 1916 г. в Сливен. Завършва Девическата гимназия "Мария Луиза" в града и Пловдивския институт за прогимназиални учители. През 1940 г. в черквата "Св. Мина" в София се венчава за Александър Гетов-ГЕТМАН. Следват учителстване, Съпротивата, партизанските неволи, завършване на славянска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Програмна ръководителка е на единствената радиоуредба в Кремиковци, когато се полагат основите на комбината. Редакторка е в списанията "Лада" и "Читалище". Ангел Каралийчев й отваря пътя в литературата, като благославя излизането на първата й книга "Приказка за добрите животни и вълка" (в стихове) през 1956 г. в изд. "Български художник". Илюстрациите са на Илия Петров. Редактор на първата й стихосбирка за възрастни "Спасени цветя" (1968) е Ламар. Книгите й днес са над 40 - стихове за деца, поезия за възрастни, стихове в проза. От 1945 г. е член на СБЖ. През 1990 г. е един от учредителите на Съюза на независимите български писатели, а по-късно (2006) става член и на СБП. Носителка е на множество награди, ордени и медали - медал за участие в антифашистката борба, медал за участие в Отечествената война, орден "Кирил и Методий", златен настолен медал на СНБП, Националната награда за литература и изкуство "Добри Чинтулов" и др. През 2002 г. е удостоена със званието "Почетен гражданин на Сливен". Напусна ни през 2012 г., започнала своите 97 години...