14 Юли 2025понеделник13:38 ч.

Акцент

Веселият селски Капитолий на София

Повече от десетилетие бе нужно на Столичната община, за да се пребори с незаконни постройки в Борисовата градина

/ брой: 108

автор:Деси Велева

visibility 764

Деси ВЕЛЕВА


С капитолийския хълм в Древен Рим се свързва с историята с гъските, които спасили града от нашественици, като започнали да кряскат. Точно като стадо гъски крякат и тези дни от ръководството на Столичната община в опит да се похвалят какво добро дело са свършили във връзка със столичния Капитолий. 

Една дългогодишна сага е на път да приключи, но това хич не е за хвалба. Само показва безпомощността на кметството на най-големия град да се справи с два, общо взето маловажни, казуса, които засягат зеленото сърце на София - Борисовата градина. Там от години властват върху общински имоти популярен ресторант и автокъща - "Весело село" и "Капитолия". Най-накрая общината се зае с премахването им, като започна от изтръгването на шест метални чадъра и стоманобетонната конструкция под тях - част от автокъща "Капитолия". Така кметството смята, че най-накрая ще си възвърне имота, а в него ще бъдат засадени цветя. Очаква се и ресторантът да последва съдбата на автокъщата, но още няма белези кога ще стане това. 


Теренът от 1,6 декара, на който днес все още се намира автокъщата "Капитолия", е общинска собственост, дадена за управление на общинското дружество "Coфийcки имoти" пpeз 1997 г. Шест години по-късно то продава на фирмата "Минкин - Албена Минкин" сградата на терена - 88,5 кв. метра на първи етаж и 52 кв. метра на втори етаж. Там именно се помещава офисът на частната фирма със собственик Албена Георгиева Минкин - Асил, която стопанисва и останалите 1,6 дка площи в Борисовата градина. 

През 2008 г. "Софийски имоти" сключва договор за наем с "Минкин", а пет години по-късно - допълнително споразумение към него. Когато наемателят решава да преотдаде имота на трето лице, без да поиска съгласието на общината, той на практика нарушава договора, и затова "Софийски имоти" го прекратява едностранно. Теренът обаче все пак е преотдаден на "Софтрейд 2003" ООД с управител Салех Салим Асил - фамилия, съвпадаща с името на наемателя по договора със "Софийски имоти". Именно чрез "Софтрейд 2003" автокъщата осъществява вноса си на коли. Така без разрешение върху парцела са построени шест стоманобетонови фундамента с чадър от метална конструкция. Те обаче са изпълнени без разрешение за строеж и без одобрени проекти. 

Едва през 2017 г. от ул. "Московска" 33 се задействат по-сериозно и кметът Йорданка Фандъкова нарежда одит на договори на обекти в парка. Изпращат се и писма до наемателите на "Капитолия", "Весело село" и "Маймунарника" до месец да напуснат общинските имоти. Премахването им е предвидено и от проекта за устройствен план на цялата Борисова градина, който тогава вече е готов, но до днес не е приет. 

Тогава започва и съдебната сага, тъй като наемателите на първите два имота започват да обжалват нарежданията на общината за освобождаване на имотите й. През 2017 г. кметството печели на първа инстанция делото срещу "Капитолия", а Фандъкова предлага на Столичния общински съвет терените да минат за стопанисване от "Софийски имоти" към общинското предприятие "Паркове и градини". Дейност действително се симулира, отново се славослови как общината си връща имоти. Това обаче са всъщност само първите стъпки от предстоящата дълга съдебна битка. 

През 2020 г наемателят подава поредната жалба - тои път касационна, с която обжалва решения на Апелативния съд в София и на Софийския градски съд, които му нареждат да върне общинския имот. Следващият временен успех кметството постига чак през 2021 г., когато Върховният касационен съд взема окончателно решение по случая и частната фирма отново е губеща. Оказва се, че полза от решението няма, тъй като имотът е преотдаден под наем на трета фирма и общината трябва да се съди с нея. Едва на 11 май тази година Върховният административен съд в София отхвърли окончателно жалбите срещу заповедта за премахване на установеното незаконно строителство в Борисовата градина. На тази база и общината започна да премахва чадърите. 

Не по-малко заплетен е и случаят с ресторант "Весело село". Документацията по него крие много въпроси без отговор. В сегашния си вид обектът е построен през 2007 г. Оттогава е и договорът за наем между общината и наемателя. Проектът за строителството обаче не е одобрен от компетентния орган, не е съгласуван с контролните органи, няма протокол за откриване на строителна площадка и протокол за даване на строителна линия, както и заповедна книга, пише в съдебно решение. Според експертизата ресторантът "Весело село" не отговаря на изискванията на Закона за устройството на територията. 

 Според управата на ресторанта обаче сградите са узаконени през 2000 г., а седем години по-късно е правено само преустройство. Ровенето из архивите показва, че през 2000 г. действително са узаконени обекти. Те обаче са велосипедна писта и обслужваща сграда с офис, съблекалня и тоалетна, павилиони, гараж за електрически колички. Това са все сгради с временен характер, а не ресторант. 

Казусът е усложнява допълнително и от факта, че през 2007 г. "Софийски имоти" наистина възлага на частна фирма да направи проект за преустройство на обектите там, плаща този проект, по него се прави преустройството, но няма издадени строителни книжа.

През 2021 г. Столичната община спечели на първа инстанция делото за премахването на постройката. През тази година бе обявено, че кметството има окончателно решение по случая с своя полза. Върховният административен съд в София отхвърли жалбите срещу заповедта за премахване на незаконното строителство на сграда на един етаж с кухня, зала за консумация, тоалетни и складови помещения, извършено от "ЕВРО-2007" ЕООД и собственост на "МЕГА 2020" ООД. 

Засега обаче ресторантът си е на мястото. Чакаме багерите. 

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ