Вещаят нов пик на чуждите инвестиции у нас
/ брой: 143
Според оптимистичен вариант на развитие на Източна Европа може да се очаква България да достигне равнищата на преки чуждестранни инвестиции от пиковите за страната 2007 - 2008 г. през 2013-а, а според реалистичен вариант - през 2016 г. Това прогнозира изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Борислав Стефанов, цитиран от БТА. Стефанов аргументира прогнозите си с доклад на "ПрайсуотърхаусКупърс", според който за периода 2003-2008 г. размерът на преките чуждестранни инвестиции в региона на Източна Европа се е увеличил пет пъти. През 2003 г. инвестициите в региона са били около 30 млрд. долара, а през 2008 г. те достигат до около 150 млрд. долара, от които повечето са били в Русия. Само за една година заради кризата спадът е с около 50 на сто.
Според оптимистичния вариант на развитие, посочен в доклада, регионът на Източна Европа през 2013 г. ще възстанови инвестиционното ниво от 2008 г., а според реалистичния вариант това ще се случи през 2016 г. За България най-силната година беше 2007 г., когато инвестициите възлизаха на 9 млрд. евро, и 2008 г. - 6 млрд. евро. Ако тези прогнози се сбъднат, би трябвало в този период да се очаква възстановяване на рекордните за страната стойности на инвестиции от периода 2007-2008 г., каза изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции. Стефанов обясни, че агенцията занапред ще толерира инвестиции в сектори, които създават продукти с висока добавена стойност като промишленост, IT-услуги. Той съобщи, че се очаква до 7 юли правителството да одобри предложенията за промени в правилника за прилагане на Закона за насърчаване на чуждестранни инвестиции, които предвиждат облекчения за инвеститорите.
Предлагат пряка държавна помощ за инвеститори
България е единствената страна в Европейския съюз, на която е разрешено да отпуска до 50% държавна помощ за подпомагане на инвеститори, което е максималният размер за такъв род помощ. От Българската агенция за инвестициите настояват освен досега отпусканата индиректна помощ за изграждане на публична инфраструктура и обучение на персонал, да се предвидят и директни финансови инжекция към самите инвеститори.