17 Септември 2025сряда23:32 ч.

Петолиния

Веско Ешкенази празнува юбилей в 14 града

Виртуозът на цигулката споделя своите Музи в грандиозен спектакъл с Плевенската филхармония

/ брой: 54

автор:Вилиана Семерджиева

visibility 2771

Добри новини за почитателите на Веско Ешкенази, които имат билети за юбилейния му концерт в зала 1 на НДК на 17 март. Датата бе отложена във връзка със заповедта на Министерския съвет за отмяна на събитията на закрито, но концертът и празникът - не! Цигуларят ни кани да запазим силния си дух и положителни емоции до 4 юни, когато е новата му среща с нас - дългочакана, бленувана, много репетирана...

Среща, която Веско Ешкенази като концертмайстор на един от най-големите европейски оркестри - Кралския концертгебау Амстердам, успя да организира в рамките на своите единствени две свободни седмици в натоварения си график. Благодарение на добронамереността на партньорите от НДК, датата за концерта в София ще се осъществи още в настоящия сезон, съобщават от екипа на музиканта.

Очаква ни спектакъл, който ще представи за първи път разказ за Музите на цигуларя и богата програма от любимите му произведения във вдъхновяваща симбиоза между музика, поезия и театър. На сцената заедно с именития изпълнител ще бъдат музикантите на Плевенската филхармония под диригентството на Мартин Пантелеев - брата на Веско Ешкенази, както и Людмил Ангелов, Дани Милев, Люси Дяковска и Адриана Николова-Печенката, с които Веско не само работи успешно през годините, но споделя и истинско приятелство. Гост музикант е руският баянист Рудик Якин. Актрисата, която ще се превъплъти в ролята на разказвач на живота на Веско в стихове, е Койна Русева.

Заедно с произведенията на Сарасате, Вивалди, Менделсон, Чайковски, Панчо Владигеров, публиката ще се наслади и на виртуозните пиеси, оркестрирани от Георги Милтиядов и Румен Бояджиев-син. Ще звучат "Рапсодия в синьо", "Pour Una Cabeza", "Монти чардаш", "Лунната соната", "Адажио" и други. Голямата изненада ще бъде вече готовата творба за цигулка и оркестър "Баща и син", композирана специално за маестрото като подарък от неговия син Артур Пантелеев.

Веско Ешкенази планува юбилейните си срещи с българската публика заедно с Плевенската филхармония във Велико Търново, Шумен, Асеновград, Хасково, Русе, Панагюрище, Ямбол и на откритите морски летни сцени в Бургас и Варна. През есента турнето продължава в Плевен, Добрич, Пловдив и Стара Загора. Очакват се някои малки промени в предварително обявените дати на спектаклите, които организаторите ще съобщят своевременно.

Веско Ешкенази е носител на много отличия за приноса си в музикалното изкуство не само в България, а и в Холандия. А на 17 септември 2019 г. той беше удостоена със званието "Почетен гражданин на София".

Скандални разлики в цените от борсата до магазина

автор:Дума

visibility 687

/ брой: 173

Финансовото министерство пласира ДЦК за 300 млн. лева

автор:Дума

visibility 670

/ брой: 173

Бум в търсенето на екзотични валути

автор:Дума

visibility 571

/ брой: 173

Младите българи предпочитат да инвестират в акции, а не в имоти

автор:Дума

visibility 685

/ брой: 173

Израел удари Газа с цялата си мощ

автор:Дума

visibility 718

/ брой: 173

ЕК отлага 19-ия пакет санкции срещу Русия

автор:Дума

visibility 627

/ брой: 173

47% от македонците не одобряват поетия курс

автор:Дума

visibility 604

/ брой: 173

Накратко

автор:Дума

visibility 560

/ брой: 173

Банализмите на психодясното

автор:Александър Симов

visibility 632

/ брой: 173

За образованието

visibility 629

/ брой: 173

Слънчевото дете на българската поезия

visibility 634

/ брой: 173

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ