17 Май 2024петък09:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вижда се краят на процеса срещу Караджич

/ брой: 59

автор:Дума

visibility 59

АФП

Нужни бяха повече от две десетилетия, но никога не е твърде късно да бъде въздадено правосъдие, уверява прокурорът на Международния съд за бивша Югославия (МТБЮ) с наближаване на датата, на която ще бъде обявена присъдата срещу бившия политически водач на босненските сърби Радован Караджич.
Двадесет години след обсадата на Сараево и клането в Сребреница Радован Караджич ще чуе на 24 март дали съдиите от наказателния съд го смятат за виновен в геноцид, престъпления срещу човечеството и военни престъпления.
В този съд се водиха много важни процеси, произнесени бяха много важни присъди, но присъдата срещу Караджич положително ще е най-важната в историята на МТБЮ, заявява за АФП главният прокурор, белгиецът Серж Брамерц.
След като през 2006 г. в килията си почина бившият сръбски диктатор Слободан Милошевич, Радован Караджич е вече най-високопоставеният подсъдим за зверствата, вършени по време на войната в Босна от 1992 до 1995 година.
Така че присъдата срещу 70-годишния Караджич е много важна, що се отнася до отговорността на политическите водачи за страданията на техните собствени народи, добави Брамерц в интервю, дадено за агенцията в кабинета му в Хага.
Когато една юлска вечер на 2008 година телефонът иззвънява, Серж Брамерц е прокурор в съда в Хага едва от няколко месеца. Един глас му съобщава, че след 13 години укриване Радован Караджич е на път да бъде заловен в Белград.
Откакто през 1993 година бе създаден този съд, всички постепенно бяха обхванати от песимизъм за изгледите един ден да бъдат арестувани последните бегълци и преди всичко Радован Караджич и военният командир на сърбите в Босна Ратко Младич, които са главните отговорници за масовото клане в Сребреница - най-голямото след края на Втората световна война.
Дори бе определена дата за закриване на Трибунала през 2010 година. Но при всяка среща с групите на жертви арестуването на Караджич и Младич бе "искане номер едно".
След като потвърждението на ареста му пристига, Серж Брамерц си дава сметка за значението на този момент и какво той представлява за хилядите жертви.
Има един израз, че "закъсняло правосъдие е отказано правосъдие", но аз мисля, че в този конкретен случай никога не е твърде късно, уверява прокурорът.
Убийствата в Сребреница, заради които Радован Караджич е обвинен в геноцид, са най-страшното престъпление, извършено на европейска земя след Втората световна война, смята прокурор Брамерц.
Босненските сърби избиха през юли 1995 година близо 8000 мъже и момчета мюсюлмани в този защитаван от ООН анклав. Те също обсадиха столицата Сараево в продължение на 44 месеца, което доведе до смъртта на 10 000 души, от които 1500 деца.
Процесът срещу Караджич започна през октомври 2009 година, а заключителните пледоарии бяха произнесени през октомври 2014 година.
Брамерц отхвърля критиките, че трибуналът събужда болезнените спомени от миналото. Аз съм абсолютно убеден, че за да се даде шанс на помирението, правосъдието е от изключителна важност, добавя той.
Фактът, че телата на много жертви още не са намерени, е мъчителен, смята прокурорът и изразява съжаление, че отново се чуват слова, които разделят общностите в региона. Той обаче признава границите на своя мандат и че някои от жестокостите така и не са разкрити.
Правосъдие бе въздадено, това е сигурно. Но дали за всички жертви? За съжаление - не, защото ние трябваше да подбираме делата, изтъква той. Липсата на средства и време принудиха неговата служба да избира между "тежките дела и особено тежките".
Трибуналът, който изправи на подсъдимата скамейка 161 души, не можеше да предприема наказателни процедури за всяко изнасилване, убийство или друго престъпление. Това е едно от нещата, които най-много ни потискат, уверява той.
Серж Брамерц обаче е категоричен: без съда, без правосъдие, ситуацията днес щеше наистина да е по-лоша.

Еврокомисията ни отписа за еврото догодина

автор:Дума

visibility 923

/ брой: 90

Прогнозират добър летен сезон, откриват го в петък

автор:Дума

visibility 909

/ брой: 90

Лозарският сектор е в трудна ситуация

автор:Дума

visibility 881

/ брой: 90

Рекордните 6,73 млрд. лв. осчетоводени неправилно

автор:Дума

visibility 795

/ брой: 90

Атентат срещу Роберт Фицо

автор:Дума

visibility 969

/ брой: 90

ЕС одобри пакта за миграцията

автор:Дума

visibility 961

/ брой: 90

Гърция забрани телефоните в час

автор:Дума

visibility 926

/ брой: 90

Накратко

автор:Дума

visibility 864

/ брой: 90

С теб сме, Роберт!

автор:Дума

visibility 941

/ брой: 90

Сами сме срещу мобилните оператори

visibility 1008

/ брой: 90

Имитация на нормално

visibility 892

/ брой: 90

БСП срещу статуквото и в защита на националните интереси

автор:Дума

visibility 964

/ брой: 90

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ