26 Април 2024петък03:02 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Вода или кал ще пием

/ брой: 217

автор:Иван Любенов

visibility 2074

Вчера професор от Университета по архитектура и строителство заяви, че повече от половината ВиК мрежа на България е изградена от стари тръби с изтекъл амортизационен срок. Те са на по 30-40 години, при положение, че са предвидени за експлоатация до четвърт век. И понеже мрежата е стара, загубите на вода съответно са големи - средно 61,5% за страната (през 1970-а те са били 23,3%). Полуизгнилите тръби влошават качеството на водата, която се оцветява от корозията, неприятна е на вкус и не е безвредна. Най-тежко е положението в Североизточна България, където питейната течност е най-нискокачествена и с най-висока цена.
Не много по-различно е и в София, въпреки че в столицата водоснабдяването е в частни ръце. "Софийска вода" бе отдадена преди десетилетие на концесия. Общината, която с 23% участва в дружеството, преотстъпи експлоатацията и поддръжката на ВиК съоръженията на мажоритарен чуждестранен "инвеститор". Но оттогава цената на водата за софианци е скочила от малко над 20 ст. на над 1,50 лв. за куб.м. С което водоснабдяването в столицата ни вече е по-скъпо, отколкото в САЩ, където кубикът струва под 1 долар. Същевременно "Софийска вода" купува синьото злато от яз. "Искър" за жълти стотинки, а ни го продава прескъпо. Освен това концесионерът бе обещал да намали течовете под 50%, което така и не стана. Всеки софиянец знае, че въпреки 7-кратното увеличение на цената за 10 години в столицата няма подобрение на качеството на водата. И течовете продължават. Все по-често, и не само в крайните квартали, където още няма канализация, редовно спира водата. Сетне трябва да източваме кашата от чешмата и да я заплащаме на солени цени.
А за да се обновят водопроводните мрежи, са нужни големи инвестиции. Които нито чуждите концесионери правят, нито общините. Така че в бъдеще може да се стигне дотам да ни продават кал вместо вода.

Обществените поръчки над 5 млн. лв. под специален надзор

автор:Дума

visibility 306

/ брой: 79

Забраняват рекламата на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 333

/ брой: 79

Безплатни винетки за електромобилите на инвалидите

автор:Дума

visibility 384

/ брой: 79

Жилищните кредити с нови рекорди

автор:Дума

visibility 316

/ брой: 79

Северна Македония гласува за президент

автор:Дума

visibility 299

/ брой: 79

ЕП прие закон за защита на жените

автор:Дума

visibility 347

/ брой: 79

Хиляди деца в Румъния оставени на бабите

автор:Дума

visibility 346

/ брой: 79

Накратко

автор:Дума

visibility 255

/ брой: 79

Политически кукувици

автор:Александър Симов

visibility 393

/ брой: 79

Договорът с „Боташ“ е национално предателство

visibility 324

/ брой: 79

Как Йончева забрави "Ало, Банов"

автор:Дума

visibility 339

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ