20 Февруари 2026петък17:58 ч.

Вот на недоверие за кабинета на Макрон

Дори правителството на президента да оцелее, ще се сблъска с нови протести

/ брой: 55

автор:Дума

visibility 1319

Правителството на френския президент Еманюел Макрон бе изправено пред няколко искания за вот на недоверие в Националното събрание, след като миналата седмица наложи приемането на противоречив законопроект за пенсионната реформа. 573-те членове на Националното събрание гласуват два вота на недоверие, които могат да доведат до оставката на кабинета на Елизабет Борн. Самият Макрон не е задължен да подаде оставка, но такъв вот би довел до дълбока политическа криза.
Реформата на Макрон цели да увеличи възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години и да удължи вноските за пълна пенсия, за да балансира сметките на пенсионната система.
Опонентите на Макрон се нуждаят от подкрепата на 287 депутати, което е малко вероятно да се случи предвид дълбокото политическо разделение в парламента. Предложението ще се нуждае и от подкрепата на 27-те консерватори на Републиканците. Според анонимен консервативен депутат обаче само 10 от тях планират да гласуват за предложението, предаде БГНЕС. Ако правителството оцелее, ще се сблъска с нови протести срещу пенсионната реформа и с още социални вълнения.
Вотът на недоверие е последица от протестната вълна срещу пенсионната реформа, чийто последен изблик бяха демонстрациите през уикенда. На протестен марш в Париж излязоха около 4000 души. Арестувани бяха 80 от тях, след като запалиха кофи за боклук, разрушиха автобусни спирки и издигнаха импровизирани барикади. В Лион бяха задържани 15 души, след като полицията обяви, че "групи насилници" са предизвикали сблъсъци.
Твърдолевият профсъюз CGT заяви в събота, че работниците ще затворят най-голямата нефтена рафинерия във Франция в Нормандия, предупреждавайки, че това може да се случи в още две. Досега стачкуващите само възпрепятстваха напускането на горивото от рафинериите. Протестите блокираха събирането на боклука в голяма част от Париж - около 10 000 т отпадъци са задръстили улиците.

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 885

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 841

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 951

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 896

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 889

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 965

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 876

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 841

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 875

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ