12 Юли 2025събота14:30 ч.

Колонката на Вяра Емилова

Връщане към нормалността

/ брой: 29

автор:Вяра Емилова

visibility 2775

Ако трябва с едно изречение да определим представяния за разглеждане бюджет, можем да кажем, че с него се прави първата стъпка към привеждане в нормалност на осигурителната система. Много проблеми бяха създадени и много проблеми оставени нерешени през изминалите години. Кризите, които държавата изживява в момента, както всички ние знаем, са в резултат на дългогодишната дясна политика на управлението. Това важи в пълна сила и за социалната, здравната и енергийната криза. Затова БСП вижда промяната в засилване ролята на държавата и силни социални политики.

Много предизвикателства все още стоят пред нас и стряскат със своите мащаби, но е време да мислим с грижа за хората на България. Повече социална политика, повече социални мерки - тази позиция БСП защитаваше при преговорите за съставяне на това правителство и ги отрази в подписаното коалиционно споразумение. Там в голям процент са залегнали предложените от БСП социални мерки. 

Сега предстои те да намерят реализация в държавния бюджет за 2022 г. 

Най-големият бич за хората днес е нарастващата бедност и неравенствата. Като народен представител от БСП се чувствам призвана в трудното време да застана на страната на всеки пенсионер, на всяка майка, на всеки безработен, предприемач, на всеки човек, чийто живот се е преобърнал в резултат на дългогодишните кризи от управлението на страната. Затова основна наша грижа са слабите, уязвимите и бедните слоеве. 

Настоящият бюджет е един от най-социалните, приемани досега. Социалните разходи са увеличени с над 30% спрямо 2021 г. и са над 20 милиарда лева. 

От 1 април 2022 г. се увеличават:

- минималната работна заплата - от 650 на 710 лева;

- минималният дневен размер на обезщетението за безработица - от 12 на 18 лева;

- размерът на обезщетението за отглеждане на дете до двегодишна възраст - от 650 на 710 лева;

- с над 20% месечните помощи за отглеждане на дете до завършване на средно образование; 

- помощта за семейства с едно дете - от 40 на 50 лв., за семейства с две деца - от 90 на 110 лв., за семейства с три деца - от 135 на 165 лв., и за семейства с четири деца - от 145 на 175 лв. 

В бюджета са предвидени 50,1 млн. лева допълнително за изплащане на целеви помощи за отопление. Още 223,5 млн. лв. са предвидени по механизма "Лична помощ".

Всичко, изброено дотук, е в резултат на една последователна и предвидима политика на БСП. Особено тази в помощ на младите семейства е насочена към решаване на един от най-големите проблеми на страната - демографският. Длъжни сме да изправим държавата на крака. Да предприемем мерки, които максимално бързо ще изведат страната ни от кризата и хората - от бедността. Сега е моментът за социални политики, които да подкрепим, за да преминем като народ на качествено ново ниво. Сега е моментът да покажем как точно и колко мислим за хората. 

Ние от Коалиция "БСП за България" подкрепихме този законопроект, защото в същността си той е израз на смислена и целенасочена лява политика. Подкрепяйки законопроекта, можем да направим първата крачка към връщането на нормалността във всеки български дом. Обратното би означавало да се нанесе непоправима щета, която хората няма да ни простят. Нашата задача е с всяко свое решение да връщаме постепенно доверието на хората към институциите и държавата.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3173

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 1734

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2213

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 1722

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 1777

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 2810

/ брой: 126

Тупик

visibility 2695

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2367

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3278

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 2989

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ