14 Юли 2025понеделник13:56 ч.

Всеки четвъртък без...месо

Яденето на животинския продукт било по-врено от карането на кола!

/ брой: 93

автор:Дума

visibility 1881

За отказа да се яде месо има различни причини - мнозина са вегетарианци по убеждение, а други са принудени по здравословни причини. Оказва се, че както едните, така и другите постъпват всъщност много правилно...
Както доказват редица научни изследвания, индустриалните методи на животновъдство създават между 18 и 51% от парниковите газове в атмосферата. Или както наскоро писа литературната редакторка на списание "Ди Цайт" Ирис Радиш: "Яденето на месо е по-вредно от карането на кола", цитира я Дойче веле.
"В продължение на десетилетия засилената консумация на месо сигнализираше благосъстоятелност и социална интеграция, докато на вегетарианците се гледаше като на сектанти със съмнителен начин на живот, като на социални аутсайдери."
Две трети от вегетарианците са жени. В повечето случаи те имат високо образование и живеят в големите градове.
Жителите на фламандския град Гент обаче се опитват да се противопоставят на тази тенденция. От две години насам в града се предлагат значително повече вегетариански храни. През 2009 г. стартира инициативата "вегетариански четвъртък", чиято цел е да изостри вниманието към екологичните проблеми, свързани с повишената консумация на месо, както и да промени навиците на хранене.
"Ние не настояваме хората да минат към пълно вегетарианство, казва организаторката на кампанията Мелани Жак и допълва: Вегетарианският ден в седмицата е нещо, което е постижимо за всички, а ефектът за здравето на хората и за околната среда все пак е значителен."
Според изследване на един университет в Австралия здравните норми изискват човек да приема само по 90 грама месо на ден. Средният белгиец обаче похапва значително повечко месо - над 240 грама дневно.
 

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ