11 Юли 2025петък11:19 ч.

Всеки трети отпаднал ученик е от бедно семейство

Неуките може да променят политическия модел на държавата

/ брой: 87

автор:Аида Паникян

visibility 220

Около 1/3 от децата, които рано спират да ходят на училище, са от бедни семейства. Голямата част от тези деца са отличници, съобщи Янка Такева - член на Икономическия и социален съвет и докладчик по становището на съвета по "Политики за ограничаване ранното напускане на образователната система". През учебната 2010-2011 г. са отпаднали около 15 400 деца, а през първия срок на настоящата около 440. Родителите често нямат финансова възможност да платят пътните на учениците над 16 г. и да им дадат пари за закуски, коментира Такева. Друга част от децата отпадат заради несправяне с материала. При трети причините са етнически ранни бракове и ранни раждания.
През последното тримесечие на 2011 г. 13% от безработните на 20-24 г. и 24% от 55-59-годишните са с основно и по-ниско образование. В същото време коефициентът на заетост на възрастните с ниско образование е близо 2 пъти по-висок от този на младите. Докато у нас едва 25,4% от хората на 20-24 г. с основно образование имат работа, в страните от ЕС са 47%.
В страните от ЕС 16% от отказалите се рано от образование са момчета, а 12% - момичета. у нас тенденцията е обратната - 14:16. Увеличаващият се брой на отпадащите от училище след 10-15 години може да промени политическия модел в страната, прогнозира председателят на ИСС проф. Дулевски. Нискограмотният човек е лесно манипулируем, коментира той.
От ИСС представиха своето становище по проблема като призоваха институциите да започне широк обществен дебат по проблема.
Сред предложенията на ИСС е да бъде даден втори шанс за професионално образование на отпадналите от училище, актуализация на ученическите стипендии, които не са променяни от 1996 г., и санкции за родителите, които спират децата си от училище по етнически причини. Според експертите трябва да се работи за ранно обхващане на децата на 3-4-годишна възраст от ромски произход в детски градини с цел научаване на български език. Сред идеите на ИСС е да се издава шофьорска книжка само срещу средно образование. ИСС предлага още родители, чиито деца редовно посещават училище, да бъдат включвани с предимство в програми за временна заетост. Друга мярка е да се намали нормативът на запълняемост на паралелките с по-големи рискови групи, за да може учителят да работи индивидуално с децата. Според ИСС държавата трябва да поеме и пътните разходи на учениците до 18 г., чиито семейства са социалнослаби, да им се осигурят безплатни учебници и храна.
 

Обиски в енергетиката заради договора с "Боташ"

автор:Дума

visibility 3557

/ брой: 125

Въвеждат пълен контрол върху шофьорските курсове

автор:Дума

visibility 6193

/ брой: 125

Обявите за работа намаляват

автор:Дума

visibility 5808

/ брой: 125

Едва 31% от българите са чували за европроекти

автор:Дума

visibility 6288

/ брой: 125

Македонският език отхвърлен в Страсбург

автор:Дума

visibility 3236

/ брой: 125

Санчес с мерки против корупцията в Испания

автор:Дума

visibility 5885

/ брой: 125

Арестуваха заподозрян за терор в Германия

автор:Дума

visibility 3176

/ брой: 125

Единение

автор:Александър Симов

visibility 5821

/ брой: 125

За убеждаването

автор:Първан Симеонов

visibility 3770

/ брой: 125

Пет препоръки към България от ЕС

автор:Дума

visibility 2423

/ брой: 125

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ