29 Април 2026сряда19:03 ч.

Всеки трети първокласник е... пухкав

/ брой: 241

автор:Аида Ованес

visibility 3515

Над 30,6% от първокласниците у нас са с наднормено тегло. Това сочат резултатите от проучване в рамките на Европейската инициатива за наблюдение на затлъстяването при децата. Около 13,6% от пълничките деца са със затлъстяване. През 1998 г. първокласниците с наднормено тегло са били  23,3%, сочат резултатите от национално представително проучване на храненето сред учениците. Със затлъстяване са били 7,2%. Друго българско проучване - за хранителния статус на населението в България, проведено през 2004 г., показва, че всеки 5-и ученик между 7 и 18 г. е с надномрено тегло, а 1/4 от тях -  със затлъстяване. Всички тези данни бяха оповестени в навечерието на Европейския ден за здравословно хранене и готвене (8 ноември) с деца, което се провежда у нас за четвърта поредна година.
Самият празник ще бъде отбелязан в четвъртък - на 21 октомври, и се очаква в него да се включат над 400 деца от 10 до 12 г. от 12 столични училища и два дома за деца, лишени от родителски грижи. Всички те под вещото ръководство на водещи български кулинари ще приготвят здравословни менюта и ще спортуват в зала "Фестивална".

Ученик създаде AI робот от отпадъци

автор:Дума

visibility 662

/ брой: 78

Кратки новини

автор:Дума

visibility 626

/ брой: 78

Търси се причина

автор:Мая Йовановска

visibility 717

/ брой: 78

Политическо фуего

visibility 654

/ брой: 78

Отвъд лошия сценарий

visibility 648

/ брой: 78

Пред БСП има дълъг и стръмен път

автор:Николай Шопов

visibility 741

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ