13 Юли 2025неделя13:48 ч.

Всеки трети трудов договор е за 4 часа

Проект за 6,5 млн. лв. от еврофондовете ще подобряват работата на инспекцията по труда

/ брой: 152

автор:Аида Ованес

visibility 1191

Около 30% от трудовите договори били за 4-часов работен ден. Това съобщи Румяна Михайлова, изпълнителен директор на Главната инспекция по труда (ГИТ). В повечето случаи този работен ден е фиктивен и хората работят доста повече. Информацията е от последните проверки, които инспекторите по труда и данъчните правят. По думите й при последните проверки се забелязва намаляване на броя на хората, които работят без трудов договор. Освен работата без трудови договори проблем е неизплащането на заплати. Михайлова припомни, че от м.г. досега работодателите са изплатили 120 млн. лв. в резултат от проверките на ГИТ. Чести са случаите на неизплатени обезщетения при прекратяване на трудов договор, особено на отпуските, удължаване на работното време, без да се плаща за това, особено при сезонни работници.
Предстоят проверки на предприятията в търговията, строителството, селското стопанство и дърводобива.
Инспекцията получава близо 6.5 млн. лв. за осъществяване на проект по оперлативна програма  "Развитие на човешките ресурси" за повишаване ефективността на контролната й дейност. Проектът е с продължителност 46 месеца, обхваща 28 области на България, осъществява се с помощта на Европейския социален фонд и е с национално съфинансиране. Предвижда се изграждането на информационна система, посредством която ГИТ ще обменя по-бързо и по-ефикасно информация с НАП и НОИ, осигуряване на актуална информация за условията на труд и спазването на трудовото законодателство. Проектът цели и подобряване на качеството на контролната работа и на услугите, осигуряване на актуална информация, повишаване на квалификацията на служителите.
ДУМА припомня, че в началото на седмицата ГИТ съвместно с НАП започнаха масови проверки по морето за наличие на договори на работниците, за спазване на упоменатото в тях работно време, навременното изплащане на трудовите възнаграждения, укриване на обороти и дължими данъчни задължения - са акцентите на съвместните инспекции, както и полагане на труд от непълнолетни. През първите 5 месеца на т.г. са дадени 186 разрешения за работа на деца при поискани 201. Най-много работници под 18 г. се наемат в икономически дейности "Търговия на дребно", "Хотелиерство" и "Ресторантьорство". Като цяло през последните години намалява броят на наетите деца - докато през 2006 г. са били дадени разрешения за наемане в хотели и ресторанти на 4876 деца, през 2008 г. са били 3822, а през 2010 г. - 1203.
 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ