25 Юли 2025петък01:40 ч.

Шокиращата статистика за навиците за миене на зъби показва, че 12 на сто от хората не си мият зъбите по два дни, а 2% никога не го правят

Всеки втори не ползва четка за зъби

/ брой: 182

автор:Дума

visibility 498

Всеки втори човек не ползва четка за зъби и едва 3,5 милиарда души в световен мащаб го правят, въпреки че има над 300 различни вида бактерии в плаката, сочат данните от международната статистика, цитирани от Foreo. За сравнение - 4 милиарда използват мобилно устройство. Освен това американците харчат 100 милиарда долара годишно за продукти за грижа за косата, но само 2 милиарда - за стоматологични продукти. Тези тревожни цифри показват, че е необходимо сериозно повишаване информираността на хората за важността на добрата грижа за устната кухина и инвестицията в продукти за орална хигиена.
Често пренебрегвани са и сериозните последици, които лошите навици на миене на зъбите може да имат върху цялостното здраве. Почистването на зъбите два пъти дневно в продължение на две минути предотвратява натрупването на бактерии в устата, като по този начин намалява риска от заразяване с пародонтоза, което може да увеличи шансовете за развитие на сърдечно-съдови заболявания, артрит и пневмония. Състоянието на венците е свързано пък с голям брой сериозни проблеми като инсулти, инфаркти, сърдечни заболявания, диабет, деменция и дори усложнения по време на бременност.

Неадекватната грижа за устната кухина не само прави потребителя уязвим за всякакви стоматологични проблеми, но, според последните открития, това може да повлияе пряко върху качеството и продължителността на живота. Международно проучване доказва, че броят на зъбите е пряко свързан с дълголетието. Данните от него сочат, че тези, които имат 20 или повече зъби до 70-годишна възраст, са със значително по-голям шанс да живеят по-дълго от тези с по-малко от 20 зъба. Друго проучване сочи, че през 1968 г. 37% от британското население изобщо няма естествени зъби, докато през 2015 г. тази статистика е спаднала до 6 на сто. Интересното е, че средната продължителност на живота се е увеличила от 73 през 1968 г. на 81 г. през 2015 г. Това показва, че състоянието на устната кухина се отразява на здравето на цялото ни тяло и неговите показатели.

250 000 работници не стигат в икономиката

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 135

Оттеглиха решението за държавните магазини

автор:Дума

visibility 497

/ брой: 135

Такситата с двойно обозначени цени от 31 октомври

автор:Дума

visibility 461

/ брой: 135

Бизнесът иска повече търговски служби в Китай и Германия

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 135

Балканите горят от жега и нехайство

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 135

Захарова цитира Библията срещу отменен концерт

автор:Дума

visibility 501

/ брой: 135

Кишинев иска в ЕС заедно с Киев

автор:Дума

visibility 486

/ брой: 135

Недостиг

автор:Аида Паникян

visibility 459

/ брой: 135

За пожарите и доброволците

visibility 467

/ брой: 135

Вредният Зеленски

автор:Юри Михалков

visibility 520

/ брой: 135

Вътре сме! Или за детайлите в сянка

автор:Гарабед Минасян

visibility 502

/ брой: 135

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ