Втора оставка в УС на БЛС
На 52-ия си извънреден събор съсловната организация гласува промени в устава, които се очаква да я превърнат в лекарска камара
/ брой: 87
Д-р Милен Чолаков от Шумен е вторият член на Управителния съвет на БЛС, който подава оставка. Два дни по-рано оставка подаде проф. Веселин Борисов. "Молбата на д-р Чолаков още не е депозирана при нас", каза за ДУМА д-р Цветан Райчинов, председател на съсловната организация. По думите му, ако бъде приета оставката на д-р Чолаков, на негово място в УС веднага влиза т.нар. резервен член - лекар, който е събрал най-много гласове за влизане в УС и тази процедура не подлежи на гласуване, а е предвидена в устава на БЛС. В никакъв случай не може да се говори за някакво разпадане на ръководството на лекарския съюз, заяви д-р Райчинов в отговор на въпрос на ДУМА и допълни, че няма подкрепа от страна на останалите членове на УС на двамата, подали оставка. Промените в ръководния орган на БЛС няма да дадат отражение на започващия днес събор, смята още д-р Райчинов.
В мотивите си за напускане на управителното тяло на съсловната организация общопрактикуващият лекар от Шумен д-р Милен Чолаков пише: "след обмисляне и оценка на ситуацията в УС на БЛС от последните месеци" е взел решение за напускане поради несъгласие с "трайно наложения бюрократизиран стил на ръководство на УС и липса на ефективност в организацията на дейността му", липса на екипен подход, тенденция за нерационални и повишаващи се разходи, недостатъчна работа за преодоляване на диспропорциите в заплащането на различни категории лекари, липсва и ефект по остойностяването на медицинския труд. "Постепенно дебатите и групиранията в УС на БЛС доведоха до обезличаването на ръководния орган на БЛС". Д-р Чолаков упреква УС на БЛС, че с действията си е допуснал лекарите в България да се разделят на две групи - "едната е УС на БЛС в позиция на "вечно бягащ след събитията", а другата са всички останали". "В целия досегашен мандат дейността на УС на БЛС не е подчинена на ясно определена и последователно реализирана стратегия", пише още лекарят.
На започващия днес 52-ри извънреден събор на БЛС ще бъдат представени предложения за промени в устава. Едно оттях предвижда БЛС да има петима зам.-председатели. Сега те са двама и се избират от събора. Евентуалните пет поста ще бъдат заемани по право от председателите на пет подструктури към съсловната организация. Предвижда се сред тях да са националните организации на общопрактикуващите лекари, на болничните лекари, на специалистите от извънболничната помощ, на специализиращите лекари и пр. Според Националното сдружение на общопрактикуващите лекари предложените промени са хаотични и неясни, не е ясно как ще се финансират и как ще си взаимодействат подструктурите, какви права задължения и отговорности ще имат, а и се създават условия за едновременно членство в повече от структура.
11 стотинки допълнително на пациент дават на джипитата в малките общини
Семейните лекари в 177 труднодостъпни и малки региони ще имат възможност да дежурят срещу допълнителното заплащане от НЗОК при по-леки условия. Това предвиждат промени в Наредба 40 на МЗ, които министърът на здравеопазването д-р Стефан Константинов обяви. Допълнителното заплащане от 11 ст. на пациент за осигуряването на непрекъснат достъп до медицински грижи беше въведен от МЗ в началото на т.г. По последни данни 61% от джипитата, които са сключили договор с НЗОК, осигуряват дежурствата за пациентите си. Те обаче се намират предимно в по-големите населени места. По-малко е покритието с дежурни кабинети в по-малките общини.
За да лекуват след работно време и поне по 6 часа в почивните дни, джипитата от тези региони ще имат възможност да получават по 11 стотинки на пациент от НЗОК, без да регистрират групови практики.