12 Юли 2025събота22:12 ч.

Драгомир Стойнев:

За две години 10 пъти повече млади зад граница

Поради недалновидно държавническо отношение България губи най-ценния си ресурс, твърди председателят на Комисията по труда и социалната политика в НС

/ брой: 58

автор:Аида Паникян

visibility 234

- Г-н Стойнев, по данни на Агенцията по заетостта над 19% от младите хора у нас са без работа. Вие съобщихте по-висок процент. Откъде идва разликата?
- По данни на НСИ хората на възраст 15-24 г. са 26% от икономически активното население. Това ги превръща в ценен ресурс за развитието на нацията, икономиката и обществото. За съжаление налице са множество факти, доказващи, че държавата не ползва достатъчно този ресурс, а изпълнява политики, които отреждат на младите хора бъдеще без особени перспективи. През 2010 г. близо 10 хил. млади хора на 20-34 г. са напуснали страната и живеят в чужбина. Това са само официално напусналите страната, т.е. сами са декларирали промяна на постоянния си адрес. За сравнение, през 2008 г. това са декларирали 1045 млади хора. Факт, който показва, че именно младежите са най-потърпевшите от кризата. Поради неадекватните си политики, поради недалновидно държавническо отношение България губи най-ценния си ресурс - губи своето бъдеще. В момента младежката безработица не е 19, а е 29%, т.е. всеки трети на възраст 15-24 г. е без работа, а за 2 години равнището на безработица сред младите хора е нараснало с 10%, което ни нарежда на първо място в ЕС по темп на увеличение на младежката безработица.
- Как може да се промени това положение?
- Апелираме към правителството да предприеме спешни мерки и да бъде създадена заетост на младите хора. Не може да се остави пазарът на труда сам да реши този проблем. Напротив - той ще се задълбочи, защото младите са с по-малко опит и съответно са по-малко конкурентоспособни и ще загубят битката за свободните работни места. 
- Има ли БСП предложения за конкретни мерки?
- Да. Коалиция за България внесе поправки в 3 закона. В Закона за насърчаване на заетостта се предлага работодател, наел младеж до 29 г., да бъде освободен 6 месеца от плащане на осигурителни вноски. За сметка на това ще бъде задължен да го наеме за още 6 месеца.
Предлагаме промяна в Закона за корпоративно подоходно облагане. Работодателят да има право да намали счетоводния си финансов резултат, ако е отпуснал стипендия на ученик или студент между 12 и 24 месеца в последните 2 години преди завършване на образованието му, и ако професията му има приложение в съответното предприятие. В случай, че данъчно задълженото лице (работодателят) не може да осигури работа за периода, през който са намалени данъците, той трябва да върне намалението, приспаднато от неговото данъчно задължение. От данъчна тежест се освобождава размерът на стипендията.
Предложението за промяна в Кодекса за социално осигуряване е във връзка със започналата пенсионна реформа, с която се ограничава възможността на младите хора да се пенсионират, ако държавата не им помогне да си осигурят поне в началото стаж. Затова предлагаме времето за получаване на висше образование да се зачита за трудов стаж, без да е необходимо се откупува. Повече от месец чакаме отговор на министър Тотю Младенов на въпрос, зададен от Емилия Масларова, за мерките, които правителството възнамерява да предприеме за решаване на този проблем. Затова решихме да направим тези предложения за законодателни промени.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ