23 Юли 2025сряда22:50 ч.

От редактора

За езика и бедните духом

/ брой: 94

автор:Боян Бойчев

visibility 3374

Преди дни попаднах на любопитен материал: участници в масов лекоатлетически маратон се натровили със сапун. Причината? Помислили сапунчетата, обвити в цветна обвивка и с надписи на английски, за енергийни десертчета, каквито спортистите използват по време на такива състезания. Просто китайците не знаели английски език. Нищо, че по-голямата част от продукцията на световните фирми излиза с надпис "Made in China".
От родителите си съм научил, че знанието на чужди езици е богатство.
Може ли обаче то да ни превърне в герои от "Криворазбраната цивилизация"?
Загледайте се в уличните реклами у нас. Вижте надписите на фирми, магазини, кафенета... Преобладаващата част от етикетите дори на българските стоки (докато въобще ги има) са на латиница. Заслушайте се в леещите се от екрана слова на представители на т.нар. хайлайф, превърнали се в модел на подражание. Вслушайте се в разговорите на децата си. Да използваш англоезични думи в речта си се смята за модерно.
Къде е чистият, звучен български език? Този, който ни завещаха нашите възрожденци? Този, който ни съхрани през пет века робство?
И кой ще ни опазва днес, когато се топим като нация? Но няма защо да се чудим - състоянието на езика е свързано със състоянието на обществото и държавността, целенасочено разрушавани през последния четвърт век.
От години се говори за Закон за опазване на българския език и българската азбука. Само че не се получава. Дали заради безхаберие, дали заради нечии интереси...
В повечето цивилизовани страни обаче държат на езика си, имат и съответните закони, които се спазват. 
Днес Китай е световна икономическа сила. Едва ли е сериозен проблем, че някого го е заболял стомахът, защото не е прочел надписа на сапунчето.
Ние не сме икономическа сила. Истината е, че икономиката ни едва крета. Но нашите ученици стават все по-неграмотни и пишат все по-зле на български.
Защото все криво разбираме цивилизацията.
Един от най-тъжните вицове, които чух неотдавна, е съветът да не си татуираме нищо на кирилица - след 10 години никой нямало да разбере какво е написано.
От родителите си съм научил, че чуждите езици са богатство. Но само когато ги използваш, за да общуваш със света. А при такова общуване най-важното е да имаш национално достойнство.
Иначе си беден, много беден.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 536

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 493

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 525

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 518

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 529

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 553

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 550

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 532

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ