За кучета има, а за децата?
/ брой: 105
Около 8200 деца ще останат без място в детските градини и яслите в София след първото класиране в края на миналата седмица. Сметката направи зам.-кметът по образованието в столицата д-р Тодор Чобанов. Само 458 деца повече са били приети спрямо миналата година, когато също имаше недостиг на места. От "Московска" 33 се оправдаха, че броят на децата е нараснал. Само че и броят на детските заведения трябваше да нарасне. Нали именно строежът на детски градини заедно с магистралите беше приоритет на ГЕРБ - дежурният рефрен на експремиера Бойко Борисов? А какво стана с парите за тях?
Припомняме, че ГЕРБ отпуснаха 30 млн. лв. за строеж на детски градини. За това как тези средства да бъдат използвани, герберите влязоха в остър спор с БСП. Спорът възникна след дълго назряващата криза в социалния сектор, която изкара майките на серия от протести в цялата страна. Те настояваха за увеличение на парите за майчинство и на размера на детските надбавки, които бяха замразени при управлението на ГЕРБ, въпреки галопиращите цени на ток, парно, бензин. Вместо повече пари за децата обаче те получиха обещания за места в нови детски градини. За целта кабинетът Борисов отпусна целево 30 млн. лева. за изграждането на детски градини с идеята майките по-рано да се връщат на работа. Социалистите искаха с тези пари да се увеличат майчинските за отглеждане на дете от 1 до 2 г. Точно толкова трябваха за тази мярка. Против бяха и ДСБ, които съзряха, че зад стратегията за ново строителство на детски заведения прозирал стремежът на управляващите да взимат комисиони от обществени поръчки, които ще раздават пак на свои близки фирми, защото от парите за майчинство било невъзможно.
Средства за детски заведения в края на 2012 г. получиха София, Бургас, Варна, Плевен, Пловдив, Русе и Стара Загора. За София бяха предвидени 14 млн. лв. Близо година по-късно става ясно, че едва половината от тях са усвоени, а само в Пловдив отпуснатите 4 млн. лв. са усвоени напълно. По това време децата, оставащи извън детските градини, бяха 14 000. Депутатът от БСП Борис Цветков предложи общината в София да плаща на семействата, чийто деца са извън забавачките, по 120 лв. месечно като компенсация. Той даде пример с Германия, където в подобна ситуация родителите получават по 100 евро и настоя СО да добави към плана за строеж през 2014 г. поне още 8 градини, за които тя твърди, че имат проектна готовност. Като резултат от началото на годината в София са открити 5 нови детски градини, а до края на годината ще отворят още 9, което обаче ще увеличи свободните места само с 1000. Затова преди седмица от БСП поискаха парламентът да разгледа и гласува законопроекта, който социалистите внесоха на 30 май 2013, и оттогава прашасва. По този закон всяко от тези семейства без място в детска градина ще получи по 120 лв. месечна компенсация. "Това е демографска и социална мярка и е справедливо. Всеки родител в София плаща 60 лв. месечно за градина и общината доплаща 120 лв. субсидия. Защо наказваме двойно родителите, чиито деца остават вкъщи?", попита Георги Кадиев. Мярката е дисциплинираща: когато Фандъкова започне да дава по 13-14 млн. лева годишно на родители, ще разбере какво най-после трябва да направи. 100 млн. лева от столичния бюджет, ударно строене на 60 градини по 200 места и проблемът е решен. Няма пари? А как има за субсидия за градския транспорт от 110 млн. лв.? Ами за строителство на приют за 2,5 млн. лв., който кучетата изядоха, избягаха и дадоха още 1,5 млн. лв. за ремонт? После убеждавайте хората, че Фандъкова се ползвала с най-голямо обществено доверие.