23 Юли 2025сряда15:33 ч.

За трета година майчинството остава 380 лева

Близо 1,5 млн. възрастни ще преживяват с 8,33 лева дневно, след като управляващите отхвърлиха повишение на пенсиите

/ брой: 234

автор:Дума

visibility 2113

И догодина майките на деца от 1 до 2 г. ще получават по 380 лв., реши мнозинството в парламента при гласуване на бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2020 г. Властта не прие предложението на БСП през втората година от майчинството парите да станат поне 650 лв. Във всички европейски държави платеното майчинство е 3-5 месеца, аргументираха се от ГЕРБ, според които майките трябва възможно най-рано да се върнат на работа. ДУМА припомня, че обезщетението за отглеждане на деца от 1 до 2 г. бе увеличено от 340 на 380 лв. от 1 януари 2018 г. и оттогава не е променяно.

От 1 юли минималната пенсия за стаж и възраст става 250 лв., в момента е 219,43 лв. Предизборно от "Обединени патриоти" предлагаха 300 лв. минимална пенсия, но въпреки това при гласуването на бюджета на ДОО присъстващите в залата "патриоти" гласуваха против идеята. Разгорещеният дебат за минималната пенсия скара депутатите във вторник вечер и председателстващият заседанието Емил Христов бе принуден да го прекъсне. Препирните за пенсиите продължиха и вчера. Отхвърлени бяха предложенията на ДПС минималната пенсия да стане 250 лв. от 1 януари и на БСП за 250 лв. от 1 януари и 300 лв. от 1 юли. Така и догодина най-ниската пенсия за стаж и възраст остава под прага на бедност от 363 лв.

Конституционно сме задължени да преизчисляваме периодично пенсиите, заяви Крум Зарков, който се позова на чл. 4 от основния закон, според който Република България гарантира живота, достойнството и правата на личността. Зарков пресметна, че за предложението на БСП за осъвременяване на т.нар. стари пенсии на базата на средния осигурителен доход от 2016 г. ще са необходими 1,7 млрд. лв., които може да се вземат от излишъка. "Предлагате минималната пенсия да бъде 250 лева. Това прави 8,33 лв. на ден за възрастните. Как може да живеят така?", попита Виолета Желева от БСП. Възрастните у нас ще продължават да получават най-ниските пенсии в ЕС, независимо че миналата година бедните пенсионери са се увеличили с 30%, каза социалистката Евдокия Асенова. 

"Вие поставяте избора така - дефицит в НОИ или геноцид на близо 2 млн. българи. Вместо избора дефицит или геноцид ние предлагаме разумно, финансово аргументирано бюджетно и справедливо решение за тези, които са дали целия си живот за градежа на България", заяви Корнелия Нинова. Председателката на БСП за пореден път попита управляващите къде са над 7 млрд. лв. от Сребърния фонд. Тя припомни, че според прогнозите при създаването на фонда днес в него трябваше да има 10 млрд. лв., а всъщност има 2-3 млрд. лв. "Днес говорим за 1 млрд., нужни за преизчисляване на пенсии. Къде са парите?", попита за пореден път Нинова и не получи отговор. Без отговор остана и въпросът на Надя Клисурска каква адекватност има в предложението на управляващите за увеличение само на минималните размери с 14%, а на останалите - с 6,7%.

Замразяват цените до края на 2026 г.

автор:Дума

visibility 218

/ брой: 134

България с най-нисък дълг спрямо БВП в ЕС

автор:Дума

visibility 223

/ брой: 134

Телефонни измамници искат пари от името на БНБ

автор:Дума

visibility 231

/ брой: 134

В Гърция: Строг контрол върху таксите за банкомати

автор:Дума

visibility 225

/ брой: 134

Мицкоски предлага пет потребителски кошници

автор:Дума

visibility 226

/ брой: 134

28 страни осъдиха Израел за избиванията в Газа

автор:Дума

visibility 224

/ брой: 134

Накратко

автор:Дума

visibility 210

/ брой: 134

Истинската заплаха

автор:Александър Симов

visibility 223

/ брой: 134

Когато камбаните замлъкнат

автор:Камелия Базова

visibility 215

/ брой: 134

Ботев и Вапцаров

visibility 223

/ брой: 134

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ