13 Юли 2025неделя21:09 ч.

Асен ВАСИЛЕВ

Задълженията на държавата към бизнеса нараснаха с 31%

Правителството ограничава ин хаус поръчките

/ брой: 113

автор:Дума

visibility 1152

Дълговете на държавата към бизнеса у нас в края на първото тримесечие на годината възлизат на 193,809 млн. лв. От тях почти 103 млн. лв. са задължения на местната власт, а 91 млн. лв. са на централното правителство. Просрочените дългове към социално-осигурителнте фондове са 4,8 млн. лв., сочат данни на финансовото министерство. От началото на годината обаче забавените задължения на централната власт се увеличават. В края на 2020 г. те бяха в размер на 69,123 млн. лв. или с почти 31% по-малко, отколкото в края на март. За първото тримесечие на миналата година общините са забавили плащания за 146 млн. лв. или с почти 43 млн. лв. повече, отколкото през март 2021 г. В края на 2020 г. местната власт не е платила навреме дългове към фирми за 128,716 млн. лв.
"През последните 4 години Законът за обществените поръчки не е спазван. Половината държавен ресурс е минавал през непрозрачните инхаус поръчки. Използвала се е вратичка в закона за спешни и неотложни случаи", заяви финансовият министър Асен Василев при отчета на досегашната дейност на служебното правителство. Той отново увери, че инхаус поръчките ще бъдат публикувани, а с Министерството на правосъдието се работи по решение на МС, което силно да ограничи тази практика. Държавната финансова инспекция проверява т.нар. огледални договори, където държавна структура възлага на свое подразделение договор за изпълнение, а то го превъзлага на частни подизпълнители в нарушение на първоначалния договор и така се заобикаля ЗОП. "Видяхме системно несъбиране на данъци от НАП, но в агенцията има вече преориентация към големите данъкоплатци и големите касови наличности. За един месец значително се завиши събираемостта, тя изпреварва заложената в бюджета", каза Василев.
Финансовият министър обясни, че е наваксано изоставането на събираемостта в Агенция "Митници". Той даде пример с пристанище Росенец - най-големия терминал за петролни продукти, където работили едва 7 митнически служили с 24 часови смени. "Увеличен е щатът, има и комбинирани екипи от НАП и "Граничен контрол", които осигуряват ефективен контрол на това пристанище", отчете Василев. Той припомни и друг фрапиращ пример за отсъстващ контрол - "Златната локва" с фирмата, която събира таксите за дезинфекция на превозни средства на границата с Турция и има милионни обороти, а не е свързала касовите си апарати с НАП и от 2018 г. на практика крие приходи от държавата.
Василев съобщи още за установен голям теч на публичен ресурс при закупуване на горива за отопление. В обществените поръчки са залагани горива с висок акциз, но са купували с нисък. В резултат на това 300 лв. на тон са текли в нечии джобове, поясни Василев. По думите му правителството е приело решение, с което този теч е прекратен. Финансовият министър съобщи, че започва дискусия за актуализацията на бюджета, като целта е да няма увеличение на дефицита.



Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ