Заделят 200 милиона лева за безлихвени кредити на работници в неплатен отпуск
Правителството ще осигури 200 милиона лева за отпускане на бързи потребителски безлихвени кредити до 1500 лева за лица в неплатен отпуск заради коронавируса, но са запазили трудовоправните си отношения с работодателя си. Това обяви премиерът Бойко Борисов на брифинг за икономическите мерки на правителството, предприети във връзка с извънредното положение.
Той съобщи също, че правителството пренасочва общо 500 милиона лева към здравното министерство, Министерството на отбраната и МВР заради увеличените разходи на трите ведомства. Държавата ще увеличи капитала на Българската банка за развитие, от която бизнесът да може да черпи ресурс под формата на капиталови кредити.
Правителството, освен това, ще покрива 60% от възнаграждението при платен отпуск на работодатели, които решат да запазят служителите си и да не ги освобождават по време на извънредното положение. Плащането на корпоративни данъци ще се забави до 30 юни.
Утре правителството ще гласува близо 50 милиона лева за великденски добавки за пенсионерите, стана ясно още от думите на Борисов.