19 Септември 2024четвъртък05:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Право, куме, в очи!

Законът на Мърфи вече и в НАТО

/ брой: 105

автор:Светлана Михова

visibility 5058

И стана безпощадно ясно: ще им плащаме и ще им пеем. Е, може да ни направят отстъпка и да се откажат от пеенето. Така облекчени, "само" ще плащаме. Това се разбра от съобщението, че сделката за Ф-16 ще ни излезе с близо един милиард лева по-скъпа. Военният министър с цялото си патриотарско величие ломоти, че имало шанс цената да бъде намалена, а в крайна сметка можело да се откажем и да потърсим друг доставчик. 

Юнак! Да му завидиш на дързостта. Интересно е да го видим в действие как отказва на главния началник в "свещения военен съюз". А може нашето ербап момче просто да не е в час. Не е чувало за предупрежденията на САЩ към много по-яки съюзници, че трябва да купуват изключително само американско въоръжение. Не е виновен човекът. Няма време да чете, а подчинените не са му докладвали и са го оставили да се излага. Не са му подшушнали, че тези дни САЩ поставиха ултиматум на Европа: или да се откажат от собствена отбранителна политика, или "ще бъдат оставени насаме с руската заплаха".

Ултиматумът е бил отправен на среща на Комитета на европейските посланици във Вашингтон по въпросите на сигурността с администрацията на Доналд Тръмп. Тя се е състояла на 22 май т.г., но първите оскъдни информации се просмукаха едва 10 дни по-късно в някои западноевропейски издания. Според испанския "Ел Паис" "приятелският разговор преминал във взривоопасна обстановка". Може би затова крайно "обективните" български медии не обелиха нито дума за състоялия се съюзнически диалог. Сметнали са за политнекоректно повдигането на завесата над тайнството на атлантическото партньорство.

САЩ са поискали от европейците да обвържат по-тясно военните си начинания с интересите на Вашингтон. Нито повече, нито по-малко. Кратко и ясно. От източник в Брюксел се разбра, че европейците се опъвали на американското искане "от страх да не попаднат в капана на правилата на САЩ за експорт на оръжие". В срещата участвал и отговарящият в администрацията за отношенията с Европа Майкъл Мърфи, който изпаднал в лют гняв от ината на съюзниците. "Когато настъпи криза и отбраната ви претърпи провал, вашите граждани няма да са очаровани от факта, че оръжията ви са били само европейско производство", изстрелял той червена ракета в словесния двубой.

Целта на САЩ е да сложат ръка върху контрола на европейското оръжейно производство и да го изместят от пазара. Според Вашингтон европейските правила налагали твърде много ограничения. Те не давали достатъчно достъп на американците до интелектуалната собственост и технологии на европейските компании. Това било недопустимо, защото "препятства участието на американски компании в разработване на въоръжения в Европа".

Така ултиматумът станал неизбежен: Европа трябва да спре да засекретява военните си разработки. В противен случай "ще трябва да се откаже от използването на нашите технологични възможности, които са най-добри в света", отсякъл Мърфи. Тези възможности засега са достъпни чрез НАТО, но ако Европа продължава да се инати, в случай на нужда помощ от страна на САЩ може и да не дойде. Във Вашингтон са бесни и от факта, че Брюксел реши да създаде Европейски фонд за отбрана, за който се предвижда отпускането на 13 млрд. евро за периода 2021-2027 г. по 34 оръжейни проекта. Преди месец до комисарката по външна политика на ЕС Федерика Могерини вече е било изпратено писмо със заплахи, че европейската военна продукция ще бъде забранена на американския пазар. Така в правилата на НАТО влиза в сила нов "закон на Мърфи". 

Токът в Южна Европа - до пет пъти по-скъп

автор:Дума

visibility 618

/ брой: 178

Фон дер Лайен ни даде постен и скромен ресор

автор:Дума

visibility 655

/ брой: 178

Единайсет жени в новата Еврокомисия

автор:Дума

visibility 656

/ брой: 178

Атина иска европейско решение за мигрантите

автор:Дума

visibility 642

/ брой: 178

Накратко

автор:Дума

visibility 725

/ брой: 178

Ще се примири ли ЕП?

автор:Кристиан Вигенин

visibility 707

/ брой: 178

Светът по ръба на глобална и ядрена война

автор:Юри Михалков

visibility 675

/ брой: 178

Такса смет или национална криза с боклука?

автор:Барбара Пейчинова

visibility 614

/ брой: 178

Неуредици

автор:Барбара Пейчинова

visibility 827

/ брой: 178

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ