13 Юли 2025неделя21:10 ч.

Снимка БТА

Зърнопроизводителите искат вето на безмитния внос от Украйна

Складовете са пълни, но няма на кого да продаваме и сме на ръба на колапса, заявиха протестиращите земеделци

/ брой: 62

автор:Дума

visibility 189

Зърнопроизводителите започнаха вчера тридневна блокада на границата с Румъния. От бранша настояват България да наложи вето върху свободния внос на продукция от Украйна. Големият проблем на българските зърнопроизводители е, че евтини украинска пшеница и слънчоглед подбиват техните пазари навън и не е ясно как точно българското правителство може реши този проблем.

Европейската комисия официално потвърди, че в България, Румъния и Полша се внася украинско зърно, но затова Брюксел отпусна допълнителни субсидии - 56 млн. евро общо за трите страни. Конкретно за България помощта е 16 млн. евро (32 млн. лв.). 

Протестът е в четири пункта в страната- Видин, Русе, Кардам и Силистра. Между 10 и 11 часа всеки ден до 31 март фермерите ще блокират с тежка техника четирите гранични пункта по северната ни граница. Ако след тридневният им протест няма резултат, са готови да продължат. "На 7 април румънските колеги ще блокират пристанище Констанца и пътя към границата. Ние отделно тогава ще излезем, за да действаме заедно", обяви председателят на Национлната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) Костадин Костадинов.   

"Исканията ни са България да не удължава действието на европейския регламент за безмитен внос на стоки от селскостопански произход от Украйна. Той бе приет през май 2022 г. и изтича в края на май тази година", заяви пред БНР Боян Димов, председател на областния съюз на земеделските кооперации в Силистра. 

"Заради интензивния украински внос на зърнени култури в страната складовете на българските производители са пълни със залежала продукция", каза Димов. Специално за силистренска област залежалата продукция е за 34 млн. лв., а в цялата страна - за 800 млн. лв. 

"Пазар за българското зърно няма, а жътвата предстои след два месеца. Новата реколта няма къде да бъде прибрана и няма изгледи ситуацията да се подобри, ако украинският внос на селскостопански стоки в страната продължи", обясни Костадинов.

Зърнопроизводителите очакват подкрепа от земеделския министър, който вече обяви, че е на тяхна страна. 

"Българските производители плащат по-висока сметка от западните заради войната в Украйна", заяви пред БНТ министърът на земеделието Явор Гечев. 

Ето защо, според него, европейските компенсации за нашите производители трябва да бъдат по-високи. Гечев увери, че няма произведен хляб от украинска пшеница. Българската държава оценява щетите на 16,75 млн. евро, като тези европейски средства ще се използват за кризисно съхраняване. 

"Те ще са за пряко засегнатите в бранша", допълни Гечев.

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 6278

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 4301

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 4970

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 5859

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 4296

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 4369

/ брой: 126

Тупик

visibility 5941

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 5209

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 6125

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 6065

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ