14 Юли 2025понеделник12:25 ч.

Земята има естествен вътрешен реактор

/ брой: 195

автор:Дума

visibility 3472

С помощта на наутринов детектор геофизици получиха нови доказателства, че процеси на радиоактивен разпад подгряват Земята отвътре.
Радиусът на планетата ни е около 6000 км и учените нямат кой знае колко начини да проникнат навътре до сърцевината й. Засега науката знае, че в центъра на Земята има твърдо ядро с радиус около 1200 км, обгърнато в слой от течно вещество с дебелина 2300 км. Температурата в центъра на Земята стига до над 5000 градуса, а към повърхността тя намалява, като остава сравнително висока в местата с литосферни разломи. Земята получава по-голямата част от топлинната си енергия от Слънцето и много по-незначителна част - от дълбините на планетата. Тази енергия обаче е  около 40 теравата, което е около две хиляди пъти повече от мощността на най-голямата ВЕЦ в света. Затова интересът към геотермалната енергетика е голям. Основната хипотеза е, че източник на вътрешната топлина на Земята вероятно е естествен атомен реактор, който "работи" с уран-238, торий-232 и калий-40. Техният период на полуразпад е сравним с възрастта на планетата.
Ако това е така, съществуването на подобен "реактор" може да бъде установено по потока неутрино, който се получава при радиоактивния разпад. Трябва обаче да има с какво да бъде  измерен този поток, който за разлика от другите лъчения, минава през всякакви препятствия, защото неутриното на практика не взаимодейства с веществото. През нас всяка секунда преминава огромно количество неутрино, което е безвредно за организма ни. Физиците "улавят" неутриното с все по-мощни детектори, които се поставят на голяма дълбочина под вода или в скалите, за да се избегнат фоновите смущения.
За пръв път геонеутрино бе регистрирано с такъв детектор през 2005 г. от концерна KamLAND  в Япония. След това - от консорциума Borexino, разположен в планината Гран Сасо в Италия и създаден с участието на руски учени от Курчатовския институт, Обединения ядрен институт в Дубна, Петербургския институт за ядрена физика и ядрения институт при Московския университет. Получената информация тази година позволи на учените да отделят сигнала от ядрения разпад, идващ от дълбините на Земята. Точната мощност на природния реактор предстои да бъде уточнена с помощта на нови наутринни детектори SNO+ или LENA, които са в строеж.
 

Солени глоби за каране в аварийната лента

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

Солени глоби за шофьорите, ако карат в аварийната лента

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Oще 77,6 млн. лв. от Европа за социални електромобили

автор:Дума

visibility 79

/ брой: 127

Няма интерес към безплатните антибиотици за деца

автор:Дума

visibility 91

/ брой: 127

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 65

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 68

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 77

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 78

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 80

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 69

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 87

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 72

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 67

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 67

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 73

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 82

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ