01 Май 2026петък04:19 ч.

Журналисти от Кърджали представиха България в Брюксел

/ брой: 74

visibility 565

Милка Дунгова


Известното в Кърджали семейство журналисти Валя Апостолова и Красимир Ангелов представи България в Брюксел със свой филм в програмата на Европейския парламент. Беше показана 10-минутна версия на английски език на един от последните им документални филми за културно-историческото богатство на Източните Родопи. Лентата е със заглавие "Между боговете и хората" и проследява археологическите открития на Перперикон, гробницата на Орфей край с. Татул и храма на Богинята-майка в района на с. Ненково. Консултант на филма е проф. Николай Овчаров, който пред българските евродепутати и техните колеги от различни партии разказа за последните находки по тези места.
Това е един от 20-те филма на семейство Ангелови за последните 10 години. Повечето от тях са направени по поръчка на БНТ, защото Красимир е кореспондент на държавната медия в Кърджали. Валя пък отговаря за отразяването на събитията от района по БНР. Техни репортажи са излъчвани в Евронюз, Си Ен Ен и Ройтерс. Освен да информират за случващото се в Родопите двамата снимат живота на местните хора и техните проблеми. Последният им филм - "Мъртвите очи на планината", разказва за тютюнопроизводството и затрудненията, които изпитват стопаните от липсата на пари и на стратегия за развитие на отрасъла. Лентата беше излъчена в рубриката "В кадър" по БНТ и бе показана пред евродепутатите в Брюксел.
През лятото двамата журналисти имат амбицията да продължат снимките на добилия световна известност скален град на траките Перперикон. Те искат да покажат последните археологически открития и да направят съпричастни хиляди зрители с развитието на уникалния комплекс. Още повече, че той беше класиран на престижното второ място в националната класация "Чудесата на България", като съвсем малко не му достигна да измести от челото старинния Созопол. Перперикон получи чек за 1 млн. лв., които ще се използват за консервация на руините и за благоустрояване. 

 

Инфлацията в България стигна двегодишен връх

автор:Дума

visibility 1196

/ брой: 79

Онлайн магазините масово мамят с намаления

автор:Дума

visibility 1181

/ брой: 79

Световната банка очаква 24% скок в цените на енергията през 2026 г.

автор:Дума

visibility 1169

/ брой: 79

"Алстом" ще успее да достави в срок новите 35 влака

автор:Дума

visibility 1256

/ брой: 79

Обща стачка блокира Гърция навръх 1 май

автор:Дума

visibility 1305

/ брой: 79

Китай се готви да изнася горива

автор:Дума

visibility 1233

/ брой: 79

ЕС призова за цифрова самоличност

автор:Дума

visibility 1181

/ брой: 79

Повече полицаи в училищата в Каталуня

автор:Дума

visibility 1213

/ брой: 79

Само работещите могат

автор:Ваня Григорова

visibility 1254

/ брой: 79

Осигуряване за пенсия или пари веднага

visibility 1248

/ брой: 79

Значението на думите

visibility 1252

/ брой: 79

Ей, дръпнахме с богатството!

автор:Юрий Борисов

visibility 1240

/ брой: 79

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ