15 Юли 2025вторник04:33 ч.

Зимата вдига кръвното?

Медикаменти срещу безсъние може да доведат до хипотония

/ брой: 17

автор:Дума

visibility 2490

Студът качва кръвното, категорични са учени. Те се позовават на резултатите от  голямо епидемиологично проучване сред военни ветерани в САЩ. В него са участвали близо 450 000 мъже, на средна възраст 66 г., с хипертония, които са били наблюдавани за период от пет години. Авторите са установили, че през зимата много по-често кръвното налягане се е повишавало над 140 милиметра живачен стълб за горната граница (систолно налягане) и над 90 за долната (диастолно налягане), въпреки прилаганото сходно лечение с медикаменти. През мразовитите, мрачни и къси зимни дни хората се заседяват повече на топло и консумират калорични и мазни храни, особено през уикендите и празниците. Това води до надебеляване. Нормално теглото на всеки човек, живеещ при умерен климат, е най-високо през март и най-ниско през август.
Хипотонията се характеризира с намаляване на тонуса на венозните съдове и на скоростта на циркулация на кръвта, появата на чувство за отпадналост и сънливост. Съществуват няколко вида хипотония.
Професионалната е тази, от която страдат най-вече спортистите и изпълнителите на класически балет.
Възрастовата хипотония възниква при деца и тийнейджъри.
Хората с ниско кръвно налягане рядко усещат симптоми, надхвърлящи умората или намаляването на концентрацията. Но това нарушение на регулацията не е съвсем безобидно - то може да се окаже заплаха за жизненоважни органи.
По-ниските показатели са характерни предимно за по-младите и по-слабите жени, както и за подрастващите.
Първите симптоми на ниското кръвно са световъртежът, причерняването пред очите, треперене на коленете и ръцете и гадене. Ако не се вземат мерки, възможно е да се стигне до припадък. Някои имат нужда сутрин от повече време, докато се стегнат. Други не се концентрират добре, ръцете и краката им са студени или имат нужда от повече сън. Всъщност повечето хора дори смятат ниското кръвно за фактор, удължаващ живота, тъй като предпазва от сърдечен инфаркт и инсулт.
За проф. Робертц ниското кръвно е признак за нарушение на регулацията и е последствие от недостатъчното движение. Пред Дойче веле той обяснява: "Не бих могъл да кажа - радвайте се на ниското си кръвно. Защото с течение на времето това нарушение на регулацията може да доведе до нарастване на налягането, което също е нарушение. И така се стига от едната крайност в другата."
Медикаментите срещу депресии и безсъние на свой ред могат да причинят ниско кръвно.
Пийте много течности, съветват лекари.


-Кафето, колкото и странно да звучи, не се препоръчва при падане на кръвното налягане. Кофеинът предизвиква още по-голямо снижение на границите в първия половин час.
-Полезни са зеленият чай и този от женшен.
Дефиницията на Световната здравна организация за ниско кръвно налягане е под 110 на 70 при мъжете и под 110 на 60 при жените.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ