20 Февруари 2026петък15:29 ч.

"Златното яйце" отпътува за Англия

/ брой: 258

автор:Христо Христов

visibility 6897

Голямата награда на националния младежки конкурс за поезия "Веселин Ханчев", статуетката "Златното яйце" пое към Англия, където в университета на Саутхамптън изучава компютърни технологии тазгодишният й носител Богомил Господинов. 21-годишният столичанин участва за пети път в поетичната надпревара, бил е сред поощряваните, но този път стихотворението му "Птиците на Лола" е "хванало" сърцата на журито с председател Петър Чухов. Решението бе съобщено късно вечерта в петък след рецитал на част от 150-те автори, изпратили римувани творби за тридесет и второто издание.
Според организаторите на проявата община Стара Загора, читалище "Родина" и къща-музей "Гео Милев" 2015-а е рекордна по брой на получени творби, като по традиция най-голямо е дамското присъствие - 111 са авторките срещу 39 мъже. Освен от Англия участници има и от Аликанте (Испания) и австрийската столица Виена.
Най-малкият творец е само на 13 години и заради условностите на регламента не е включен в официалната класация. В нея обаче с поощрения са попаднали 15-годишната Мария-Йоана Динкова от Долни Дъбник и 16-годишните столичани Александра Устамитева и Кристиан Илиев.
По традиция организаторите пуснаха на пазара първата стихосбирка на миналогодишния лауреат на "Златното яйце" Боряна Нейкова "Където за кратко е имало куче", а наградените бяха включени в експресен поетичен албум. На 13 ноември наградените ще представят творбите си в столичното читалище "Бачо Киро 1945".

Миналогодишната лауреатка на конкурса Боряна Нейкова представи първата си поетична книга в Стара Загора

Основни храни поскъпнаха двойно

автор:Дума

visibility 630

/ брой: 35

БНБ очаква устойчив икономически растеж

автор:Дума

visibility 586

/ брой: 35

ЕК представи стратегия за Източна Европа

автор:Дума

visibility 615

/ брой: 35

Владимир Путин: Санкциите на САЩ срещу Куба са неприемливи

автор:Дума

visibility 641

/ брой: 35

Вашингтон е готов да удари Иран още в събота

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Доживотен затвор за експрезидента на Южна Корея

автор:Дума

visibility 624

/ брой: 35

Умнокрасивият чекист

автор:Александър Симов

visibility 644

/ брой: 35

За служебните министри

автор:Чавдар Найденов

visibility 575

/ брой: 35

Ние губим, те печелят

visibility 573

/ брой: 35

Пазарна икономика - оправи държавата!

visibility 618

/ брой: 35

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ