18 Април 2024четвъртък19:49 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

ГЛОБУС

Злонамерено турне на "дълбоката държава"

Какво показа обиколката на Май Помпео в четири страни от постсъветското пространство

/ брой: 23

автор:Юри Михалков

visibility 2669

Приключилата току-що обиколка на външния министър на САЩ Майкъл Помпео в Украйна, Беларус, Казахстан и Узбекистан не може да се разглежда по друг начин, освен като обиколка на злонамереното влиянието на САЩ в евроазиатското пространство, като препъване на естествените руски интереси и интеграционните процеси в тази част на света и на също толкова естественото китайско присъствие в нея. Президентът Доналд Тръмп не възприема Украйна или Казахстан като съдбовни държави за американските интереси, затова геополитическото турне на Помпео е турне не толкова на първия дипломат на Америка, колкото на нейната "дълбока държава". 

Всъщност тази "държава" дори и не крие мерака си за зловредност. В съобщението на Държавния департамент за визитата на Помпео в Киев се казваше, че САЩ смятат запазването на транзита на руски газ през Украйна като важен фактор за противопоставянето срещу Русия. Помпео и домакините му са обсъдили и други мерки за това противопоставяне. Гостът например заяви, че американски компании са готови да инвестират в Украйна, а домакините са предложили това да стане в добива на газ и нефт, в разработването на черноморския шелф, плюс в построяването на нови пътища и мостове в Украйна. 

Откакто преди 5-6 години се преориентира към Запада, Украйна обедня главоломно и стана провалена държава. Тя по същество фалира и живее от заеми. И неизбежно ще задлъжнява и мизерства още повече, ако ще трябва да плаща на американските компании за добития от тях нефт и газ. В едно свое изказване прозападният украински олигарх Игор Коломойски се оплака, че САЩ искат от Украйна да воюват срещу Русия, при това без да си плащат. Ако перифразираме мисълта му, излиза, че Помпео иска от Украйна да се противопоставя на Русия под заплахата да остава с празни джобове.     

Помпео и президентът Владимир Зеленски са обсъдили антируските санкции и конфликта в Донбас. От думите на госта излиза, че "дълбоката държава" замисля още санкции, макар той да не се конкретизира. В същото време Помпео похвали Зеленски за действията му по Донбас. Само че Зеленски не възнамерява да изпълнява докрай Минските споразумения и предпочита децентрализация, вместо предписания в тях особен статут (широка автономия) на ДНР и ЛНР. Това няма как да разреши конфликта. Само че САЩ ще изкарат Русия като грешница и ще й стоварят още санкции. Известно е, че "дълбоката държава" е майсторка на извъртванията и "изобретателна" в изнамирането на причини за санкции.  

От визитата на Помпео става ясно, че Вашингтон превръща Украйна в жертвено агне на хибридната му война не само срещу Русия, но и срещу Китай. "Налице е предизвикателството, че тук ще дойде Китай и ще прави това, което не е полезно за украинците. Ние говорихме за тези неща, които наистина са важни за американците и народа на Украйна", каза Помпео в интервю за телевизия Ей Би Си. Интересно, откъде накъде той ще говори от името на украинците? Ами ако Китай им предложи по-изгодни условия? Това ли ще е вредно за тях? Да, за САЩ това няма да е полезно, но ако САЩ наистина искат Украйна да бъде суверенна и независима, да я оставят сама да решава кое е полезно за нея. 

Посещението на Помпео в Беларус може да мине в  графата "заявка на геополитически мераци". Гостът и домакините сякаш се надпреварваха да се харесат един на друг. Минск например заяви, че ще работи за включването на САЩ в регулирането на конфликта в Донбас. Помпео пък предложи САЩ да продават на Беларус нужните й енергоресурси, макар и на конкурентни цени. Взаимното обаче харесване прилича на сметки без кръчмаря. Включването на Вашингтон няма да доведе да мир в Донбас, защото целта му е не мира там, а продължаване на конфронтацията с Русия, на санкциите и евентуалното й икономическо изтощаване. В Минск са наясно, че Москва няма как да приеме включването на САЩ. Защо обаче го предлага? По същата причина, заради която външният министър Владимир Макей заяви, че Беларус е заинтересован от по-активно присъствие на американския бизнес, тоест на американски нефт. И тази причина е пазарлъкът между Минск и Москва за цената на руския нефт. Може да се нарече и геополитически рекет от страна на Минск. Съгласно съобщенията и коментарите в руските медии Москва предлага наистина по-висока цена за нефта си, но тя пак е по-ниска с $10-$12 долара за барел в сравнение със световната цена. Това означава, че американският нефт, който предлага Помпео, ще е средно с $20 долара по-скъп от руския. Но дори и тези $10-12$ са много за съветската икономика на президента Александър Лукашенко и той иска Русия да смъкне още цената. И понеже Москва не отстъпва, Лукашенко се опитва да я рекетира с американския нефт. Впрочем той вече купува нефт от други държави, но за $12-18$ за барел. Президентът обаче знае, че държавата му няма да издържи на тази цена в дългосрочна перспектива. Освен това беларуските рафинерии са пригодени да работят с руски нефт (тип "Урал"). А за да заработят с нефт от САЩ, ще трябва да се преоборудват, което допълнително оскъпява замисъла. Рафинериите могат да смесват нефта на САЩ и Русия, както се прави в Полша, но това пак ще излезе по-солено на беларуския бюджет, защото ще плаща за по-скъпия американски нефт. А като се откаже от този петрол, Минск ще спре да говори и за включването на САЩ в донбаското регулиране. Като цяло икономиката на Беларус не може да издържи на световната цена на нефта и скоро Вашингтон и Минск ще разберат, че при визитата на Помпео взаимно са се надлъгвали, макар и приятно за ухото.  

Визитата на Помпео в Казахстан мина под знака да насъска тази централноазитска държава срещу двата й най-големи съседа, с които тя има ползотворни и приятелски отношения - Русия и Китай. Бизнесът с компаниите от САЩ е изгоден за всяка една страна, заяви той на домакините си и в това няма нищо лошо. Но интригантски и злонамерено е да им "набива канчето" за притеснителните руски и китайски инвестиции и влиянието, което те оказват. Помпео заяви на срещата с външния министър Мухтар Тлеуберди, че привличането на инвестиции идва с цената на суверенитета и може да навреди на дългосрочното развитие, вместо да помогне. Интересно, дали влиянието на САЩ в България и американските инвестиции у нас не ощетиха суверенитета й и дългосрочното й развитие? 

В неделя Помпео пристигна в узбекската столица Ташкент, където ще участва в среща на външните министри на страните от формата С5+1 - Казахстан, Киргизия, Таджикистан, Туркмения и Узбекистан. Този формат бе създаден през 2015 г. с цел да се обсъждат регионалните проблеми и да се канализира политика по тях. Както поясни руският политолог Никита Мендкович, САЩ са на път да загубят Афганистан като преден пост за влияние в Централна Азия. Затова активизират въпросния формат с надеждата, ако не всичките пет държави, то поне една от тях да замени Афганистан. Дали и доколко ще им се получи е друг въпрос.    

Токът за бита още година с фиксирана цена

автор:Дума

visibility 254

/ брой: 74

Общински проекти за 1,9 млрд. лв. са одобрени от МРРБ

автор:Дума

visibility 252

/ брой: 74

Домакинствата заплашени от "водна бедност"

автор:Дума

visibility 257

/ брой: 74

ОМВ търси партньор за проучване за нефт и газ в Черно море

автор:Дума

visibility 245

/ брой: 74

Словакия отхвърля мигрантския пакт

автор:Дума

visibility 247

/ брой: 74

Сърбия осъди решение на ПАСЕ за Косово

автор:Дума

visibility 268

/ брой: 74

Байдън е годен за президент

автор:Дума

visibility 250

/ брой: 74

Накратко

автор:Дума

visibility 216

/ брой: 74

Терористичен атентат

автор:Александър Симов

visibility 271

/ брой: 74

За аматьорщината в киното

visibility 254

/ брой: 74

Г-н Президент, сменете Главчев, не преговаряйте с мафията!

автор:Дума

visibility 241

/ брой: 74

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ