12 Юли 2025събота23:49 ч.

„АЛКОМЕТ“ АД започва изграждането на фотоволтаични панели за производство на собствена електроенергия

автор:Дума

visibility 1154

На 11 ноември компанията уведомови всички акционери и обществеността за намерението си да реализира инвестиционно предложение – монтаж на покривни фотоволтаични панели за производство на електроенергия върху съществуващи сгради, в рамките на производствената площадка на дружеството, с обща номинална мощност 2 MW.

Фотоволтаичните панели ще бъдат изградени на покривите на двата най-нови цеха в предприятието – “Валцов” 2 и “Цех за механична обработка на профили”. Инвестицията е на приблизителна стойност 2,6 милиона лева. При благоприятни метеорологични условия компанията ще започне монтирането на панелите през декември тази година, като се очаква през февруари 2023г. да се пуснат в експлоатация.  Общият брой на монтираните панели ще бъде около 5 000 бр., като годишното производство на енергия ще бъде 2 600 мВтч и ще покрие около 4% от консумацията на завода.

Спестените въглеродни емисии от проекта се изчисляват на 1330 тона годишно, или на 33 250 тона за планирания 25-годишен период на експлоатация.

„Алкомет“ АД вече успешно изпълнява прокети за намаляване на СО2 в различните си производства.

През 2023 г. се очаква да  приключи и изпълнението на проекта  ALUGREEN (Greener anodizing for cleaner nature), който компанията изпълнява с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм 2014-2021, в рамките на програма “ Развитие на бизнеса, иновации и МСП в България”. Компанията е в процес на внедряване на иновативни зелени процеси в цех Елоксация, благодарение на които се очаква да се постигне положителен ефект върху околната среда, като намаляване на отпадъци, икономии на вода и енергия и най-вече намаляванена емисиите на въглероден диоксид.

 

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 4711

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2815

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 3411

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 4298

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2889

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2961

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 4269

/ брой: 126

Тупик

visibility 4304

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 3740

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 4670

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 4349

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ