02 Май 2024четвъртък19:18 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Димитър Методиев

Пегас

Имена

(Не)забравеният Димитър Методиев

Да живееш с неудовлетворението, че много дължиш на себе си и обществото...

/ брой: 200

автор:Продрум Димов

visibility 508

Скъпи читателю! 

В този брой на приложението за литература, изкуство и култура ще си спомним за поета Димитър Методиев чрез негови стихове и материала на Продрум Димов. Да увеличим шрифта на любовта ни предлага новата книга на Петко Каневски, която представяме. 

Приятно четене.


Продрум ДИМОВ

Мисля си, че стогодишнината от рождението на Димитър Христов е подходящ повод, който повелява, ако наистина умеем да ценим изконните си национални духовни стойности, да си припомним някои по-забележителни страници от неговия достойно извървян драматичен и всеотдаен житейски и творчески път.

Роден е на 11 септември 1922 г. в Белово. Завършва Средно земеделско училище в Садово, а по-късно се дипломира като агроном в Софийския университет "Климент Охридски". През 1937 г. става ремсист, а през 1944 г. - партизанин в отряд "Ангел Кънчев". По време на Отечествената война е помощник-командир. След войната се включва активно в обществено-политическия живот, работи като кмет на Белово, директор на фабрика "Родопа", но решава да се посвети на духовната сфера. Първоначално учи журналистика в Свердловск, но привързаността му към литературното творчество не след дълго го отвежда в Москва, където през 1953 г. завършва успешно Литературния институт "Максим Горки".

Още като ученик публикува първите си плахи стихове в списание "Ученически устрем". През 1945 г. се ражда и дебютната му поетична книга "На щурм". Тя е плод на революционния ентусиазъм на времето, отразява благородния буреносен полъх на епохата, но с преобладаваща декларативност, не носи характера на похватно поетическо четиво.

В периода 1945-1951 г. пише своя роман в стихове "Димитровско племе". Книгата се радва на добър прием сред обществено-политическите ни среди, но е посрещната в същото време и с нескрит скептицизъм в значителна част от зрялата ни писателска общност. Страниците на романа завладяват с невероятната си емоционалност, разкриваща сакрални мечти и идеали, готовността да се жертва младостта в името на светлото бъдеще и човека. Все още обаче липсват потребните художествено-естетически достойнства. Професионална зрелост започва да личи от страниците на книгите му "Страна на мечтите" (1956) и "Шумят тополите" (1958).

Междувременно Димитър Методиев се занимава и със сериозна творческа работа като редактор в сп. "Септември", в. "Работническо дело", оглавява като главен редактор "Наша родина". Превежда Пушкин, Лермонтов, Некрасов, Шевченко. 

По препоръка на Тодор Живков е изпратен за десет месеца във Франция. От този период датират стихове като "Нефертити", "Фен д'Оаз" и др., в които авторът дава израз на преклонението си пред обаянието и красотата, а също така и на размишленията си върху поведението на природата, която има неотразимо въздействие върху нашите мисли, чувства и преживявания.

През 70-те и 80-те години на миналия век поетът създава внушителна поредица от заглавия, като се почне от "Великото преселение" (1970) и стигнем до впечатляващия "Лиричен дневник" (1988). Специално внимание заслужава забележителната стихосбирка "В часа на есенната яснота" (1980). Голяма част от стиховете ни потапят в горещия поток от напрегнати преживявания на лиричния герой, но немалко ни въвеждат и в неспокойния лабиринт от разсъждения, несъгласия и смущения, предизвикани от погазване на вярата в мечтаното светло бъдеще. Общувайки със сюжетно-тематичния свят на това произведение, усещаме невероятна вглъбеност и емоционална натовареност на преживяванията, перманентното търсене на нравствено красивото и възвишеното в човека, което, за жалост, все по-рядко се среща. Цял живот поетът търси себе си като човек и творец и винаги живее с неудовлетворението, че все още много дължи на себе си и обществото, изразено категорично в емблематичната му поема "Монолог по пътя".

 


Последвайте или харесайте в-к "ДУМА" във ФЕЙСБУК   --> ТУК <--

Споделяйте нашите публикации.

 

 

 

 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 599

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 585

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 552

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 590

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 726

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 637

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 568

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 709

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 602

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 653

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ