19 Май 2024неделя09:42 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

1% от хората с ревматоидни заболявания имат достъп до съвременно лечение

27 млн. лв. струва на икономиката отсъствието от работа на хора с мускулно-скелетни заболявания

/ брой: 226

автор:Аида Ованес

visibility 1665

Около 60 хил. души в България страдат от ревматоиден артрит, а други 30 хил. - от псориатичен артрит, но само 1% от тях имат достъп до биологични лекарства. Това съобщи д-р Родина Несторова от ревматологичен център "Св. Ирина" в София по време на форум, посветен на ревматологичните заболявания. Тези медикаменти са на стойност около 3 хил. лв. и към момента НЗОК поема 75% от стойността им. Проблем е също, че е затруднен достъпът до тези лекарства, тъй като изискванията от НЗОК са завишени - голямата част от изискваните изследвания, за да бъдат реимбурсирани биологичните лекарства, трябва пациентът да плаща, а стойността им достига до 270-300 лв. В момента пациентите с тези заболявания у нас се лекуват предимно с метотрексат и нестероидни противовъзпалителни средства.
Като цяло ревматоидният артрит е причина за загуба на работоспособност средно 30 дни годишно, а доходите на тези хора в работоспособна възраст намаляват доходите им с около 50%.
Мускулно-скелетните заболявания (МСЗ) са на трето място сред причините за отсъствие от работа в България. Близо 1/3 от работещите в у нас във всеки един момент имат болки в гърба или в крайниците. Загубите в резултат на отсъствия през 2010 г. достигат почти 27 млн. лева.
Други препятствия пред тези болни е забавянето на диагнозата - нерядко с 5-10 години, поясни д-р Несторова. По думите й друг сериозен проблем е относително малкият брой специалисти ревматолози в страната - те в момента са общо 82 в страната, а в 10 областни града - Монтана, Силистра, Разград, Хасково, Ямбол, Габрово, Благоевград, Кърджали, Перник и Кюстендил, няма ни един ревматолог, допълниха от Българското сдружение на болните от болестта на Бехтерев.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1133

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1079

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1108

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1215

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1134

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1249

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1082

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1299

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1243

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1187

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ