10 ДприлепаУ спряха Лудогорец с 3:0

Безяк изпусна дузпа, Мисиджан цели греда пред 42 000 на ДВасил ЛевскиУ

/ брой: 62

visibility 17

Валенсия удари с 3:0 Лудогорец в първи осминафинал от Лига Европа пред 42 000 на "Васил ЛевскиУ и практически европриказката на родния шампион свърши. Защото едва ли тимът на Стойчо Стоев може да гони също класическа победа на "Местая" в реванша в четвъртък. При това в София "прилепите" играха през по-голямата част от мача с 10 души след изгонването на Сейду Кейта още в 23-ата мин. след фаул срещу Мишо Александров в пеналта на гостите. Френският рефер Клеман Тюрпен не се поколеба и свири дузпа, но асът на шампионите Роман Безяк я профука. В няколко ситуации и късметът обърна гръб на ДорлитеУ. Подобно на съперника си българският шампион също доигра мача с 10 души след като в 79-ата мин. Жуниор Кишада бе отстранен за удар без топка и театрално падане на Жоао Перейра.
Преди срещата препълнените трибуни на ДВасил ЛевскиУ пригласяха на 9-годишната разградчанка Крисия Тодорова от "Шоуто на Слави", изпълнила "Моя страна, моя България" и Химна. Над терена пък се рееше талисманът на Лацио - Черната орлица, която бе пратена като комплимент от управата на "римските орли" към родния първенец.
По подобие на втория мач срещу Лацио и Валенсия също започна с гол "от съблекалнята" в мрежата на Владо Стоянов. Кайсара фаулира Феде Картабия в близост до наказателното поле на лудогорци. След рикошет центрираната топка отиде у Антонио Бараган (4), който с премерен изстрел от около 25 м провря топката между куп бранители и откри. В 18-ата мин. гостите можеха да удвоят, след като защитата на Лудогорец изпусна Пако Алкасер, получил пас от Феде Картабия, но младежкият национал на Испания би над вратата.
В тези минути трибуните на "Васил Левски" бяха залети и от първите мексикански вълни.
Ключовият момент в мача дойде в средата на първата част. След отлична атака, преминала през Марселиньо, Мисиджан и Ешпиньо, топката стигна до Михаил Александров, но Сейду Кейта го събори в наказателното поле на "прилепите". Съдията Клеман Трюпен посочи бялата точка и показа директен червен картон на Сейду Кейта. Бразилският страж на гостите Диего Алвеш обаче хвана ъгъла на битата от словенеца Безяк топка и не допусна изравняване.
В 31-вата мин. пък Върджил Мисиджан тресна гредата с шут от 25 м. И тъкмо когато трибуните очакваха изравняване, те бяха смълчани. При майсторска контра Пако Алкасер ДкопнаУ топката към изскочилия на стрелкова позиция Феде и той от воле я прати в долния ляв ъгъл на Стоянов Ц 0:2. След втория гол Лудогорец натисна останалите с 10 човека "прилепи", но Марселиньо и на 2 пъти Мисиджан пропуснаха да намалят.
И след почивката натискът на разградчани бе по-скоро хаотичен. След контра Едуардо Варгас стреля, но Теро Мантула изби в корнер. При центрирането от заучена комбинация и след 2 паса с глава на Матийо и Едуардо Варгас швейцарският национален защитник Филип Сендерос (59) също с глава отблизо намери мрежата на Стоянов за трети път. Голът му окончателно прекърши крилете на Лудогорец, който продължи да владее повече топката, но липсваше креативност в атака. В 79-ата мин. португалският десен бек на Валенсия Жоао Перейра провокира словесно резервата Жуниор Кишада и бразилецът го удари с лакът. Португалецът театрално се свлече на земята и Тюрпен показа директен червен карон на нападателя. В заключителните минути Валенсия можеше да стигне до още по-убедителна победа, но пропуски направиха Софиан Фегули и Варгас.

След мача:

Кирил Домусчиев, собственик на Лудогорец: "Валенсия има състезатели, за които можем само да си мечтаем в българското първенство. Не мога да кажа, че не играхме, но изпуснахме Ц и дузпа, и положения, а и нямахме късмет. Испанците ми признаха, че е станало здрав мач. С нашите скромни възможности - толкова, но това не значи, че няма да се стремим през следващата година да постигнем повече. Отдавам поражението на късмет, съдба и класа. От Лига Европа докарахме 7 млн. евро. Ще бъдат използвани за нещо, което ще носи плюсове на България"
Стойчо Стоев, старши треньор: ДМоже би ни липсваше малко шанс, изпуснахме дузпа, която повлия на играта, а след това имахме греда. Не мога да не съм доволен от футболистите си. Отборът на Валенсия ни победи с рутина. Вече шансовете ни за продължаване са илюзорниУ
Роман Безяк, нападател: "Когато изпуснеш дузпа и загубиш, това е трагедия. Чувствам се лошо. Реших преди това къде да бия дузпата и не промених нищо. Не съм гледал къде е вратарят".
Михаил Александров, халф: ДОт 3 положения ни вкараха 3 гола. Няма как да си повярваш твърде много, когато срещу теб е Валенсия. Както те ни биха с 3:0, като нищо можем и ние да ги бием с 3:0. Няма да се откажем, докато не свърши вторият мач".
Хуан Антонио Пици, старши треньор на Валенсия: ДПочти сигурно продължаваме напред, но не всичко е предрешено. Остават още 90 минути. Още не си правим сметки, че сме в следващата фаза. След като вкарахме първия гол, Лудогорец се справи добре и затваряше пространствата. Въпреки че при дузпата останахме с човек по-малко, направихме така, че да не позволим на съперника да играе своята игра. Като цяло съм впечатлен от Лудогорец.У

Резултати
Лига Европа, осминафинали, първи срещи:

Лудогорец Ц Валенсия (Исп) 0:3 0:1 Бараган (5) 0:2 Картабия (33) 0:3 Сендерос (59); Порто (Порт) Ц Наполи (Ит) 1:0 Мартинес (57); Базел (Швц) Ц Залцбург (Ав) 0:0; Тотнъм (Анг) Ц Бенфика (Порт) 1:3 0:1 Родриго (30) 0:2 Луизао (58) 1:2 Ериксен (64) 1:3 Луизао (85); Севиля (Исп) Ц Бетис (Исп) 0:2 0:1 Баптистао (14) 0:2 Салва Севиля (77); Лион (Фр) Ц Виктория Пилзен (Чех) 4:1 0:1 Хорава (3) 1:1 Фофана (12) 2:1 Лаказает (53) 3:1 Мвуемба (61) 4:1 Фофана (70); Ювентус (Ит) Ц Фиорентина (Ит) 1:0 Видал (3) 1:1 Гомес (81); АЗ Алкмаар (Хол) Ц Анжи Мах. (Рус) 1:0 Йохансон (29-д).