20 Май 2024понеделник19:31 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

1/4 от децата в света гладуват

При много от недохранените се наблюдават отклонения в умственото развитие

/ брой: 121

автор:Дума

visibility 52

Една четвърт от децата по света страдат от недохранване, сочат данните на ново изследване на британската благотворителна организация "Спасете децата", предаде Би Би Си.
В доклада се посочва, че недохранването може да се отрази негативно върху успеваемостта на децата в училище. Недостигът на храна се отразява върху способността на децата да четат и пишат. Недохранените деца израстват по-слаби и има вероятност техните мозъци да не се развият напълно.
Според изследването при деца на 8-годишна възраст, чиито растеж и развитие са забавени в резултат на хронично недохранване, има 19% по-голяма вероятност да допуснат грешки при четене на прости изречения от рода на "Слънцето е горещо" или "Харесвам кучета", за разлика от децата, които се хранят здравословно.
Авторите на изследването подчертават, че недохранването може да доведе до необратими последствия и унищожителният му ефект не трябва да бъде подценяван. У много деца, които не са получавали достатъчно храна, се забелязват отклонения в умственото развитие.
Такива деца, когато пораснат, ще печелят 20% по-малко от останалите и глобалният икономически ефект от това се оценява на 125 млрд. долара, твърдят от организацията "Спасете децата".
Изследователите са наблюдавали 7,300 осемгодишни деца от 4 страни - Етиопия, Индия, Перу и Пакистан, по време на тяхното детство, изпитвали са ги, за да установят техните умствени способности, увереност, надежди и стремежи.
"Недохранването е един от факторите, които поддържат разпространението на неграмотността в развиващите се страни и е огромна бариера за по-нататъшния прогрес при справянето с детската смъртност", твърди Жасмин Уитбред, международен изпълнителен директор на "Спасете децата". "Изследването потвърждава най-големите ни страхове - недохранването сериозно намалява шансовете за по-добър живот на децата, още преди те да са прекрачили прага на класната стая", подчертават авторите на доклада.
Дългосрочните последствия от недохранването върху здравето и имунната система на децата са добре познати. Това изследване обаче открива нови доказателства, идентифициращи за първи път влиянието на недохранването върху образователните резултати в редица страни.
Организацията "Спасете децата" призовава световните лидери да внесат за обсъждане проблема с недохранването в дневния ред на срещата на Г8 през юни. Британското правителство организира в Лондон конференция преди срещата на Г8, на която се очаква да се обсъди необходимостта повече африкански страни да създадат свои национални хранителни планове.

Енергетиката катастрофира при ГЕРБ и ПП-ДБ

автор:Дума

visibility 284

/ брой: 92

"Булгаргаз" продава капацитета си в турските терминали

автор:Дума

visibility 303

/ брой: 92

Харчим най-много за храна и жилище

автор:Дума

visibility 278

/ брой: 92

Майдан в Грузия?

автор:Дума

visibility 341

/ брой: 92

Косово подобрява социалното подпомагане

автор:Дума

visibility 319

/ брой: 92

Накратко

автор:Дума

visibility 246

/ брой: 92

Порои и наводнения в Западна Европа

автор:Дума

visibility 301

/ брой: 92

Странни статистики

автор:Евгени Гаврилов

visibility 334

/ брой: 92

Не разпилявайте гласа си

автор:Дума

visibility 334

/ брой: 92

Проповедниците на лъжата

автор:Александър Симов

visibility 319

/ брой: 92

Не харесвам привилегиите на политиците

автор:Дума

visibility 323

/ брой: 92

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ