02 Май 2024четвъртък07:51 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

270 графики от 90 художници

Българин от Канада представя в Стара Загора творби на изтъкнати съвременни автори

/ брой: 155

автор:Петър Георгиев

visibility 2747

270 миниатюрни графики с размери до 10х10 см, дело на 90 художници от 34 страни, подреди в Стара Загора художникът Петър Бояджиев, който от четвърт век живее в канадския град Монреал.
Роденият в Казанлък творец за трети път организира подобно мегапредставяне на едни от най-добрите съвременни графици. Идеята му хрумнала през 2012 г., първата изложба била подредена 12 месеца по-късно в Града на розите. Тогава се включили 25 автори от 12 страни. Миниатюрите се журират от Бояджиев и миналогодишните носители на първите награди за класическа и авангардна техника, канадеца Дилан Шрайт и германката Урсула Хелзинг.
Това лято лауреати са двама японци, живеещият в Бразилия Рафаел Кенжи и Киничи Маки, които участват в експозицията с по 15 работи.
Освен тях личат имената на американеца Стефен Барнуел, французойката Мариела Кончари, немкинята Мариана Фалини, канадеца Валери Сипос, художника от Кувейт Басем Бансур, финландеца Ларс Арстрьом и египтянина Мохамад Захариа.
"Спокойно мога да кажа, че покрай Петър Бояджиев България все повече се превръща в своеобразен магнит за графици от различни поколения по цял свят. При голяма част от художниците се забелязва перфектно владеене на техника, без значение дали става въпрос за класическа или модерно изразяване", коментира директорът на старозагорската художествена галерия проф. д-р Марин Добрев.
Кураторът на изложбата, който е възпитаник на Художествената академия и се занимава с дизайн, е категоричен, че все повече творци по цял свят откликват на личната му покана за участие.
Средства за нея той набира по различни пътища, досега не е търсил съдействие от държавните институции. В процес на подготовка е създаването на спецфонд към художествената галерия в Казанлък, чрез който да се започнат откупки на поне част от миниатюрите.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 331

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 322

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 315

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 326

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 419

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 373

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 329

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 402

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 336

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 357

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ