15 Юли 2025вторник06:37 ч.

35% от българите биха станали донори

автор:Дума

visibility 667

Около 35% от българите декларират съгласие да станат донори на органи, ако с тях се случи злополука с фатален край. По-голяма част от сънародниците ни обаче предпочитат предварително да не дават подобно съгласие, за да не предизвикват съдбата. Това показват данни от проучване на "Алфа рисърч" по поръчка на Министерството на здравеопазването. Изследването бе представено днес при откриването на кампанията "Да! За живот", което трябва да популяризира донорството.
От проучването става ясно, че българинът е слабо информиран по темата и не говори по тези въпроси. Близо 40% от запитаните са срещали информация за донорството на органи, но по-голяма част - 59,9% твърдят, че никога не са се сблъсквали с подобна информация. Една трета са разговаряли по въпросите на донорството на органи и трансплантациите със свои близки, приятели, медицински специалисти. Повечето анкетирани искат да има повече информация по темата - 74%.
5,2% са категорично против, като са на мнение, че такава информация само би травмирала хората.
Основно хората се страхуват от злоупотреба. Страхът е породен от недоверието към медицинските специалисти, че при евентуален инцидент няма да бъдат положени достатъчно усилия съответният човек да бъде спасен. 57,3% споделят този страх.
42% се страхуват да не предизвикат съдбата. В това вярват по-ниско образованите групи. Всеки пети има морално-религиозни причини. Проучването показва още, че три четвърти от българите биха потърсили възможност за трансплантация при нужда, но едва една трета биха дали съгласие за донорство на органи. 74,1% казват, че ако им се наложи - на тях или на техен близък - биха потърсили възможност за трансплантация. 8% не биха се възползвали от трансплантация при нужда.
Към момента 35,2% декларират съгласие да станат донори на органи при евентуален инцидент или злополука с фатален край. Столичани (52%), хората с по-високо образование (49%) и жените (53%) са с близо 20 на сто по-склонни да дарят органи отколкото средното за населението.
Мнозинството от анкетираните са категорични, че е необходима повече информация по тези въпроси. Затова националната кампания "Да! За живот" акцентира и върху необходимостта да говорим за донорството с близките си.
В рамките на инициативата са отпечатани 50 000 броя „донорски карти“, попълването на които няма юридическа стойност, а единствено показва волята на техните притежатели. Картите ще бъдат разпространявани на всички събития – част от кампанията, както и чрез Българския червен кръст и регионалните здравни инспекции.
В момента 1 151 българи чакат за трансплантация на различни органи, най-голям процент имат нужда от бъбречна трансплантация.

 

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ