05 Май 2024неделя02:09 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

80 акварела от фонда на СГХГ

/ брой: 69

автор:Дума

visibility 117

В колекцията на Софийската градска художествена галерия акварелните творби заемат значимо място. Произведенията, изпълнени в акварел - независимо дали са спонтанни и леки ескизи, дали са портрети, пейзажи, композиции или артистични импресии - привличат със своята непосредственост и поетичност.
Познат още от древността, акварелът се развива в Китай след откриването на хартията и значително по-късно се разпространява в Европа. Негов предшественик е живописта върху мокра мазилка (фреско). Първоначално в европейската живопис акварелът играе роля на спомагателна техника при изработването на ескизи или бързи зарисовки от натура. Едва през XVIII-XIX век акварелът се развива като самостоятелно изкуство. Присъщата му лекота и ефирност го правят предпочитана техника за мнозина художници.
Изложбата обхваща 80 акварелни творби. Тя  проследява развитието на акварелната техника в българското изкуство от края на XIX до XX век. Наред с ранните образци във фонда на СГХГ - творби на Йозеф Обербауер, Георги Канела,  Ярослав Вешин, акцент са и произведения на изтъкнатите майстори на акварела - Никола Маринов, Константин Щъркелов, Йордан Гешев, Дечко Узунов, Васил Стоилов. Творбите на редица художници като Генко Генков, Васил Чакъров, Александър Поплилов, Любен Зидаров, Томас Кочев, Ненко Токмакчиев, Нина Ковачева бележат различни посоки и стилове от средата и края на XX век. Изложбата продължава до 28 април.

Творби на Дечко Узунов


Генко Генков

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1394

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1255

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1448

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1668

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1391

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1375

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1604

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1403

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1538

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ