Божидар Саръбоюков продължава да впечатлява. Той записа нов национален рекорд в скока на дължина. Атлетът от Харманли постигна най-силния резултат, както на открито, така и в зала. На мемориалния турнир "Йорданка Аризанова" в Пловдив 21-годишният Саръбоюков се приземи на изумителните 8,49 метра в най-добрия си шести опит. Бронзовият медалист от Световното първенство в зала през тази зима започна с 8,37 м и направи серия от 8,25, 8,30, 8,02 и 8,36, преди да прескочи повече от рекорда. Така в рамките на няколко дни той направи две корекции, след като на Диамантената лига в Монако скочи 8,36 м. Под тепетата българинът надмина дори личния си рекорд в зала от 8,45 м, който до този момент бе върховото постижение за България.
Възпитаникът на Димитър Карамфилов вече е №3 в световната ранглиста за сезона. Пред него са единствено олимпийският и световен шампион Милтиадис Тентоглу (Гър) с 8,61 м и Симон Ехамен (Швейц) с 8,51 м. Саръбоюков изпревари Жерсон Балде (Пор) и Жорже Ходелин (Куба), които имат по 8,46 м. Постижението на Божидар е и под №33 във вечната ранглиста в скока на дължина, в която рекордьор е Майк Пауъл с 8,95 м от Световното първенство в Токио през 1991 г.
"Доста време чаках този рекорд това лято. Трябваше да се случи по-рано, но явно за всичко има правилен момент. Както съм казвал винаги, трудът се отплаща рано или късно. Господ гледа и наистина се радвам, че го направих пред българска публика, за да изпитам тази емоция. Не е случайно, че се записах на това състезание няколко дни след Диамантената лига, за да докажа какво мога, защото там, за съжаление, не беше това, което исках", обяви Саръбоюков. Очаква се той да участва на Държавното първенство по лека атлетика на 25 и 26 юли. Голямата цел за сезона е Европейското първенство в Бирмингам (10-16 август).

