15 Юли 2025вторник04:57 ч.

Източна Европа поиска повече от Брюксел

Приетите след 2004 г. страни отказват да бъдат третирани като втора категория

/ брой: 84

автор:Дума

visibility 1520

Лидерите на 12-те страни, които се присъединиха към ЕС през последните 15 години, приеха обща декларация на форума на високо равнище във Варшава "Заедно за Европа", съобщи Полското радио.

В документа се посочва, че правителствата на всички страни членки на общността трябва да участват в процеса на вземане на решения на равни начала, в дух на лоялно партньорство и единство.

Държавните и правителствените ръководители на Полша, Естония, Кипър, Латвия, Литва, Малта, Словакия, Словения, Унгария, Чехия, България, Румъния и Хърватия обсъдиха състоянието на ЕС, сигурността и предизвикателствата пред общността. Във фокуса на дискусиите е поставена възможността за още по-интензивно сътрудничество между страните за развитието на Европейския съюз. 

Полският премиер Матеуш Моравецки, инициатор на срещата, коментира, че страните, приети в ЕС след 2004 г., са против двойните стандарти в общността по отношение на нейните членове. Той изразява надежда, че декларацията ще позволи на държавите по-добре да артикулират общите си интереси, като същевременно увеличават конкурентността, силата и сплотеността на целия ЕС.

Във вторник брюкселското издание "Политико" публикува статия на Моравецки "Полската визия в Европа". В нея полският премиер твърди, че ЕС в усилията си за повече интеграция рискува да отслаби демокрацията и това е "опасно погрешен" подход. В нея той призовава за повече правомощия на националните правителства и критикува проекта "Северен поток-2" и Русия. Моравецки също така представя план от пет точки: борба с неравенството, увеличаване на иновациите, борба с монополите и протекционизма, увеличаване на разходите и защита на границите и повече демокрация. Моравецки критикува още двойния стандарт, който Брюксел прилага към "старите" и "новите" страни членки - нещо, което е залегнало и в декларацията на 12-те от Варшава. 

Моравецки отхвърля и тезата за Европа на различни скорости, която би позволила на групи държави да интегрират по-бързо и задълбочено политиките си в определени сектори.

Коментарите му изтъкват сериозен разрив между източноевропейските страни, оплакващи се от отношение като към втора категория членове, и Европейската комисия и по-стари държави в ЕС като Франция, коментира Ройтерс.

ЕК предвижда нов данък за големите компании

автор:Дума

visibility 448

/ брой: 127

Получаваме 4,4 млрд. лв. по ПВУ

автор:Дума

visibility 412

/ брой: 127

Три агенции повишиха кредитния рейтинг на България

автор:Дума

visibility 490

/ брой: 127

БНБ пуска първите златни монети в евро

автор:Дума

visibility 459

/ брой: 127

Геополитиката е в основата на враждата

автор:Дума

visibility 466

/ брой: 127

Атина се бори с хилядите мигранти

автор:Дума

visibility 492

/ брой: 127

Лавров в Китай след пълна подкрепа от Ким

автор:Дума

visibility 519

/ брой: 127

Накратко

автор:Дума

visibility 383

/ брой: 127

47 години не стигат

автор:Аида Паникян

visibility 479

/ брой: 127

Антибългаризъм

visibility 403

/ брой: 127

Игри на мита

автор:Таня Глухчева

visibility 411

/ брой: 127

Гаранция за европейското ни настояще и бъдеще

автор:Дума

visibility 521

/ брой: 127

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ