Американците вдигат с над 1 милиард лева цената на сделката за F-16
Близо 1 милиард лева е разликата в цената на сделката за F-16 между исканията на американците и тавана, сложен от българския парламент. Днес стана ясно, че Държавният департамент е дал принципно одобрение на проекта за евентуална продажба на България на 8 нови бойни самолета F-16 Block. Цената, която е спомената в съобщението на американците е 1,673 милиарда долара или близо 2,9 милиарда лева. Което обаче е с над един милиард лева повече от одобрената от парламента пределна цена от 1,8 милиарда лева. Припомняме, че депутатите отмениха първоначалния таван и приеха, че може да има отклонение от "одобрената цена", без да посочват с колко.
Вече тече двуседмичен срок, в който трябва да бъде представен проектодоговор и преговорите между двете страни да продължат. От българското военно министерство обявиха днес, че очакват първата конкретна оферта в рамките на 1,2 милиарда долара или 2,08 милиарда лева.
Припомняме, че преди няколко седмици вицепремиерът и военен министър Красимир Каракачанов разкри, че засега преговорите буксуват и че ако цената не ни удовлетворява, може да се пристъпи към преговори с друг от кандидатите за доставка на изстребители. Конкуретните на Локхийд Мартин са шведите от СААБ и техните самолети Грипен.
Освен цената, един от нерешените въпроси при преговорите, е и схемата за изплащане на сделката. България продължава да настоява това да стане разсрочено.
От МО все още твърдят, че има шанс да намялат цената при продължаване на преговорите. Това обаче означава, че най-вероятно няма да има подписан договор до юни или юли, както преди време обещаха от правителството. От военното министерство уточниха още, че посочената от американците цена е тавана на финансовата рамка.
От компанията-производител Локхийд Мартин допълниха по-късно в прессъобщение, че "оценките за разходите, включени в нотификацията на Конгреса, дават максималната обща цена. Така се предоставя възможност за допълнително разширяване на програмата, без да се изисква повторно одобрение от американския Конгрес". По думите на Джон Нилсън, директор "Комуникации" на за Европа и Израел. "тази цена не е показателна за крайната стойност на договора и не трябва да се разглежда по този начин".