29 Април 2026сряда17:13 ч.

Меридиани

Анна РЕВЯКИНА

/ брой: 194

автор:Дума

visibility 9047

АННА РЕВЯКИНА е родена на 22 септември 1983 година в Донецк. Поетеса, член на Съюза на писателите на Донецката народна република и на Съюза на писателите на Русия. Завършила е музикално училище, технически колеж, след това в Донецкия университет - с отличие икономика и журналистика. Кандидат на икономическите науки, доцент от катедрата "Международна икономика" на Донецкия национален институт. Пише стихотворения от малка. Един от първите, който открива нейния талант и публикува стихотворенията й, е самият Евгений Евтушенко.
Анна Ревякина е автор на седем стихосбирки и носител на редица поетични награди. Стиховете й са преведени на девет езика. Най-голяма популярност й носи поемата "Миньорска дъщеря", посветена на баща й. В своите творби талантливата поетеса воюва с перо и слово за свободата на въстаналия Донбас, а критиката я определя като част от новата силна вълна в руската женска поезия.

* * *

Моята майка в Донецк има риж котарак.
От чешмата водата е още по-рижа.
Веднъж на четири дни тече рижа вода,
но моята майка махва с ръка: "Дреболии".
Страшно е само тогава, когато по нас,
по нашите домове, дворове, градини,
стрелят без почивка, стрелят по нас.
"Но ние живеем тук, но ние още сме живи" -
казва майка ми на котарака. Той й мърмори:
"Ти не се бой, аз съм твоят щит жълтоок,
Марик съм аз и съм твой, с теб сме едно.
Виж моята козина - златното руно,
гали ме и ме храни, аз нося късмет."
По време на война е важно да останем хора.
По време на война е важно котарака да обичаш -
от нослето до опашката рижа.

Превод Боян Бойчев

Ученик създаде AI робот от отпадъци

автор:Дума

visibility 548

/ брой: 78

Кратки новини

автор:Дума

visibility 503

/ брой: 78

Тръмп не харесва предложението за мир

автор:Дума

visibility 537

/ брой: 78

САЩ събират дарения за плащане на външния дълг

автор:Дума

visibility 545

/ брой: 78

Авиокомпании съкращават хиляди полети

автор:Дума

visibility 538

/ брой: 78

"Български срещи с Виетнам" в София

автор:Таня Глухчева

visibility 548

/ брой: 78

Търси се причина

автор:Мая Йовановска

visibility 564

/ брой: 78

Политическо фуего

visibility 524

/ брой: 78

Отвъд лошия сценарий

visibility 530

/ брой: 78

Пред БСП има дълъг и стръмен път

автор:Николай Шопов

visibility 613

/ брой: 78

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ