05 Май 2024неделя21:10 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Антибиотикът - нож с две остриета

Човечеството е на път да загуби силата на медицинското чудо на ХХ век

/ брой: 255

автор:Аида Паникян

visibility 8274

Дори няма век от откриването на първия антибиотик, а в медицинския свят се заговори вече за антибиотична резистентност.
Всяка 25 година хил. души в Европа умират, защото инфекцията, която са получили, не може да бъде излекувана с познатите атибиотици поради привикване на организма към тях. Например

мултирезистентната туберкулоза

е само едно от заболяванията, при които бактериите причинители проявяват устойчивост към известните антибиотици. Според СЗО в света около 630 хил. души имат туберкулоза с множествена лекарствена резистентност. Терминът се отнася за пациент, който има активна туберкулоза (ТБ) и отделя бактерии, които са устойчиви поне към rifampicin (R) и isoniazid (H) едновременно - двата ключови препарата за лечение на туберкулоза.  Монорезистентност означава липса на сензитивност (чувствителност) към един препарат - streptomycin (S) или isoniazid. За пръв път през 1948 г. - скоро след въвеждането на лечението на туберкулозата със стрептомицин, лекари съобщават за устойчиви към препарата причинители на болестта. В средата на миналия век стрептомицинът e първото (и дълго време най-мощно) оръжие срещу бактерията, причиняваща туберкулоза. Между другото, стрептомицинът вече е забранен за употреба поради свойството му да унищожава необратимо клетките на слуховия нерв. Подобни свойства има и антибиотикът гентамицин.
В наши дни устойчивост към известните антибиотици проявяват множество бактерии. Сред тях и

причинителят на гонореята
a
(найсерия гонорее - Neisseria Gonorrheae). Докато през 1944 г. по улиците на големи американски градове са разлепяни официални обяви, на които е пишело, че "пеницилинът ще излекува до няколко часа пациентите с трипер", през 2011 г. шведски изследователи съобщиха, че открили първия щам на гонорея, който не се поддава на лечение с антибиотици. Засега не се знае доколко се е разпространил новият щам. "Бактерията, която причинява гонорея, се адаптира към медикаментите, с които сега е атакувана. Ако преди 15-20 години бе достатъчна 1 инжекция от препарата, което и у нас, и по света бе прието като стандарт за лечение, то през последните няколко години сме принудени да увеличаваме дозата и да удължаваме периода на лечение", коментира за ДУМА доц. д-р Георги Пехливанов - завеждащ сектор "Полово предавани болести" в Кожната клиника на Александровска болница.
Причинителите на инфекции като Е.коли, стафилокок и др. се размножават невероятно бързо - в рамките на няколко минути, и се нагаждат към заобикалящата ги среда особено добре, защото разменят помежду си генетична информация и мутират много често. По тази причина те преживяват атаката с антибиотици, обясняват американските микробиолози Сизър Ариас и Барбара Мъри от университета в Тексас и предупреждават за резистентни "супермикроби".
До преди четвърт век хората смятаха, че са победители в борбата срещу бактериите. Това ги научи все по-често да посягат към антибиотиците, а лекарите, за да се презастраховат от усложнения, започнаха да ги предписват все по-често. Така в годините това крайно ефективно лекарство, което атакува точно определени бактериални култури, започна постепенно да не действа. Днес учените призовават към разумното им използване. Според водещи микробиолози почти половината от антибиотиците, които лекарите предписват при инфекции на горните дихателни пътища, се пият напразно, защото "в над 90% от случаите болките в гърлото са причинени от вирусите, а при тях антибиотиците не помагат". Например австралийците твърдят за себе си, че са една от цивилизованите нации, които използват изключително големи количества антибиотици - около 19 млн. рецепти годишно!
Днес лекарите са категорични, че преди изписването на антибиотик трябва да се направи

антибиограма

изследване, при което се установява кои точно антибиотици могат да се справят успешно с бактериалната инфекция, която имате. Важно е да се направи и кожна алергична проба, за да се установи дали имате непоносимост към предписания ви антибиотик.
От 2011 г. Европарламентът призова ЕК да вземе спешни мерки за срещу антимикробната резистентност. Предприет е и 5-годишен план за действия.
18 ноември е обявен за Европейски ден за повишаване на информацията в обществото относно антибиотиците.
 

Антибиотикът с кафе, кола и алкохол


Кафето и колата са напитки с ниско pH и могат да намалят ефективността на повечето антибиотици, например на популярните пеницилини. Ако приемате такива, ограничете също и консумацията на месо (вкл. пилешко), сироп и захар 1 час преди и 2 часа след приема на медикамента. Хинолоните, също често използвани антибиотици (например ципрофлоксацин и левофлоксацин), трябва да бъдат приемани на празен стомах или с храна, различна от млечни продукти. Въздържайте се от мляко и производните му храни поне 2 часа преди и 2 часа след употребата на този клас антибиотици.
Ефектът от употребата на алкохол по време на вземане на антибиотици е различен и зависи най-вече от антибиотика, казва д-р Джеймс М. Стекълбърг от Майо Клиник (САЩ). Всъщност и антибиотиците, и алкохолът може да причинят твърде сходни странични ефекти - стомашно разстройство, световъртеж, сънливост, а когато бъдат "комбинирани", страничните действия може да се увеличат.
Някои антибиотици като metronidazole (флажил), tinidazole и trimethoprim-sulfamethoxazole не трябва в никакъв случай да се смесват с алкохол, тъй като може да имат твърде тежки реакции. И най-малкото количество алкохол с тези антибиотици може да предизвика тежки реакции като зачервяване, главоболие, гадене и повръщане, ускорена сърдечна дейност.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 1600

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 1576

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 1427

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 1696

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1836

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 1520

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 1534

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1770

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 1544

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1690

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ