28 Ноември 2025петък08:41 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Атентатът отвя доклада

/ брой: 176

автор:Христо Карастоянов

visibility 4002

Всяко зло за добро, са казали хората, и вярно, че така ще излезе. И дори и от чудовищния терористичен акт на бургаското летище има файда. Поне за някого...
Какво имам предвид...
Имам предвид, че на 18 юли в пет следобед седнах да слушам прякото излъчване по "Хоризонт" на пресконференцията, дето я даде правителството след публикуването на пустия му мониторингов доклад на Европейската комисия. Пресконференция като пресконференция. С леката ръка на министрите Ковачева и Младенов, както и според вицепремиера Цветанов и самия Бойко Борисов, докладът лесно заприлича на поздравителен адрес към ГЕРБ.
И тъкмо като дойде ред на журналистите да питат туй-онуй, някъде към пет и половина репортерката на "Хоризонт" вика: "Драги радиослушатели, току-що премиерът Борисов и министрите Цветанов, Младенов и Ковачева напуснаха пресконференцията!" А, си викам, тези хора да не се уплашиха? След това, когато потекоха ужасяващите кадри от Сарафово и стана ясно в колко часа е избухнал взривът, се сетих, че министрите начело с шефа си са хукнали да спасяват света.
И точка! От този момент нататък докладът - хубав, лош - остана на заден план. Не, по-точно докладът направо изпадна от плана!
Всичко живо вече се занимаваше само с атентата. България влезе в световните новини, вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов подобри личния си рекорд по пресконференции и стоене пред камерите, чак се наложи да се устрои импровизиран пресцентър пред летището; лично президентът Обама дрънна една жица на Бойко Борисов да му каже, че е с него, после му прати баш съветника си по въпросите за борбата със световния тероризъм; министър Младенов каза, че бомбата не е заради българската външна политика (но не каза заради какво е); да не говорим, че всички бяха видели камикадзето, а камикадзето един път говореше английски с арабски акцент, после проговори на руски, след туй пак на английски, но с френско "р", накрая изобщо не говореше, но затуй пък се сби с някакви туристи, че им разбутал багажа... Каква ти организирана престъпност, каква ти калпава съдебна система, каква ти корупция?! Изобщо - какъв ти мониторингов доклад?!
Когато изтекоха въпросните три дни (колкото Господ е отредил да трае всяко нашенско чудо), вече имаше с какво друго да се пълнят първите ни страници.
С цените, разбира се! Тази тема поне никога няма да остарее! Например цената на хляба. Точно двайсет дена, след като се закле, че хлябът няма да мръдне, министър Найденов точно тъй убедено направи икономическа обосновка и обясни защо хлябът ще поскъпне. Но каза да не се притесняваме! Защото освен хляба ще поскъпнат още маса хранителни продукти, така че - горе главите, храбри българи!
Имаше и вот на недоверие, уж предизвикан от доклада на еврократите. И дебати имаше. Ама умряла работа. (На другия ден слушам по "Хоризонт" как водещата моли някакъв специалист да коментира каквото е чул и разбрал от дебатите. Човекът честно си призна, че не ги е издържал до края! Има си хас да ги издържи някой! Аз например траях някъде докъм Мартин Димитров и там се предадох. Жалко, защото след това имало призиви за вдигане на паметници и за викане на линейка от Четвърти километър... Защо пък да е жалко?)
Както и да е.
Тъй че това е положението.
Бомбата гръмна и отнесе първо евродоклада.

Брюксел с критики към бюджета за 2026 г.

автор:Дума

visibility 1304

/ брой: 223

България и Китай могат да си сътрудничат в автомобилния сектор

автор:Дума

visibility 1339

/ брой: 223

Спецов става единствен шеф на дружествата на "Лукойл" у нас

автор:Дума

visibility 1524

/ брой: 223

Регистрацията на кладенците се отлага до 2039 г.

автор:Дума

visibility 1451

/ брой: 223

ЕП прие бюджета на ЕС за 2026 г.

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 223

Скопие залага на Коридор 10 през Сърбия

автор:Дума

visibility 1369

/ брой: 223

Гарантите обсъждат новата фаза за примирието в Газа

автор:Дума

visibility 1334

/ брой: 223

Нелепости

автор:Александър Симов

visibility 1347

/ брой: 223

Целият ми живот мина пред очите на всички

автор:Дума

visibility 1460

/ брой: 223

Войната и съдбата на човека

автор:Николай Милчев

visibility 1398

/ брой: 223

Ролята на онлайн медиите за атомизиране на обществото

автор:Искра Баева

visibility 1446

/ брой: 223

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ