20 Май 2024понеделник07:55 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

България заряза "Бургас-Александруполис "

12,8 млн. лв. от бюджета отиват за разплащане с акционерите, реши правителството

/ брой: 281

автор:Веселка Венкова

visibility 677

България се отказа от проекта "Бургас-Александруполис стана ясно след заседанието на Министерски съвет вчера. Кабинетът реши едностранно да прекрати участието ни в тристранното споразумение между правителствата на Русия, България и Гърция, сключено на 15 март 2007 г. България предлага обаче споразумението да бъде прекратено по взаимно съгласие. Ако не се постигне такава договорка, българската страна ще се оттегли самостоятелно след изтичането на 12 месеца. Новината бе съобщена пред журналисти от вицепремиера и министър на финансите Симеон Дянков.
Правителственото решение е взето във връзка със заключенията, направени през първия етап на работата на Международната проектна компания - фазата на разработка на проекта. Съгласно анализите на петролопровода "Бургас - Александруполис" той не може да бъде реализиран при условията, уговорени в сключеното през 2007 г. споразумение.
МС прие и постановление, с което отпускат 12,8 млн. лв. от бюджета за увеличаване на капитала на българския акционер в международната проектна компания - "Нефтопровод Бургас-Александруполис БГ" ЕАД. Средствата ще се използват за уреждане на задълженията към другите акционери и международната проектна компания.
Финансовият министър прочете дословно текста на решението и обяви, че за България нямало опасност от санкции, защото над година били "работили с международни компании, правни юридически кантори". Приет бил и текстът на писмата, с които страните ще бъдат информирани, а следващата сряда предстои годишното акционерно събрание, на което България ще излезе официално с тази позиция.
Решението е взето въпреки одобрената от Министерството на околната среда и водите оценка за въздействие върху околната среда, която трябваше да започне да се обсъжда публично в общините, през които трябваше да минава трасето на нефтопровода.
Темата коментира и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. "След като България дълго време търпя обвиненията, че ние бавим големите проекти, виждате, че другите страни са неизправни и това е основанието да се излезе от това споразумение. Това се отнася и по други големи проекти, така че ви моля да имате едно на ум. Давам пример с АЕЦ "Белене", която по принцип не коментирам напоследък, защото там нещата вече са вкарани в правилните релси на работа, които да доведат накрая до положително или отрицателно общо решение за проекта", каза министърът "извън темата".
 

Тръбата от 285 км трябваше да премине през територията на Гърция и България. Делът на руската страна беше 51%, България и Гърция притежаваха по 24,5%.
По последни оценки цената на проекта бе около 1,2 млрд. долара. България щеше да получава годишни такси между 30 и 50 млн. долара.


Петър Димитров: Може да платим до 1 млрд. долара неустойка


"Господин Дянков очевидно не разбира какво казва, но e оповестил, че от една година и повече е наел външни консултанти, на които най-вероятно България е плащала, за да докаже, че може да излезе от проекта, без да има загуби. Това просто е несериозно и невярно. България вече търпи загуби. В самото съобщение се говори за допълнителни 12,8 млн., които трябва да плати България по този проект", каза ексикономическият министър и депутат от левицата Петър Димитров пред Дарик.
Според Димитров България губи ежегодните такси, които са над 30 млн. долара, заявките за инвестиции в България, строителни фирми, които трябваше да участват в проекта, а освен това е можело български фирми да транспортират нефта от Русия до България.
Според левия депутат съакционерите в дружеството ще поискат неустойки от България. Минималният иск е за 200 млн. долара, максималният иск отива до 1 млрд. долара неустойка, каза още Петър Димитров. Той допълни, че не е негова работа да гадае какво ще бъде решението на международните арбитражни институции. 

 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1435

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1386

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1408

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1530

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1454

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1549

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1665

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1640

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1551

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ