29 Април 2026сряда06:37 ч.

За два месеца в еврозоната

Банките с 242 млн. евро печалба

/ брой: 61

автор:Дума

visibility 452

Банковият сектор в България демонстрира стабилност през втория месец на годината, като реализираната нетна печалба към края на февруари достигна 242 млн. евро.
Данните на Българската народна банка показват умерен годишен ръст от 8% спрямо същия период на 2025 г., което се равнява на повишение от 18 млн. евро. Ръстът се успокоява след бурния януари, когато в първия месец от пълноправното членство на страната в еврозоната печалбата скочи с над 38% на годишна база.
Въпреки че общите активи на системата отчитат леко месечно понижение от 0,6 % до 114,6 млрд. евро, кредитната активност остава подчертано висока. Брутният кредитен портфейл се е увеличил със 720 млн. евро за месец, като основен двигател отново са домакинствата.
Тегленето на кредити продължава ударно и след еврото. Заемите за граждани растат с 1,3%, като лъвският пай от тях се пада на жилищното кредитиране, при което новите експозиции възлизат на 276 млн. евро. Сериозен процентен скок от близо 22% се наблюдава и при кредитирането за сектор „Държавно управление“, докато при нефинансовите предприятия се отчита по-умерен ръст от 0,6 на сто.
На депозитния пазар се наблюдава преструктуриране, като общият обем на спестяванията възлиза на 95,4 млрд. евро. Месечният спад от половин милиард евро се дължи изцяло на изтеглени средства от други финансови институции, докато депозитите на домакинствата и бизнеса продължават да се увеличават. Спестяванията на гражданите са нараснали с 346 млн. евро само през февруари, което потвърждава доверието в системата, показва статистиката на БНБ.

Дизелът поскъпва, въпреки резервите на България

автор:Дума

visibility 688

/ брой: 77

Плащаме и за пластмасовите бутилки

автор:Дума

visibility 668

/ брой: 77

Спират парното в София

автор:Дума

visibility 683

/ брой: 77

Държавата се отказва да ремонтира над 200 язовира

автор:Дума

visibility 661

/ брой: 77

Китай заплаши ЕС с ответни мерки

автор:Дума

visibility 673

/ брой: 77

Руски генерал призова за истинска война

автор:Дума

visibility 701

/ брой: 77

Фицо обяви мерки за подкрепа на икономиката

автор:Дума

visibility 719

/ брой: 77

Накратко

автор:Дума

visibility 703

/ брой: 77

Отново за газлайтинга

автор:Юрий Борисов

visibility 667

/ брой: 77

Без избор

visibility 626

/ брой: 77

Великата правосъдна реформа

visibility 649

/ брой: 77

Швеция призна, че е сбъркала

visibility 714

/ брой: 77

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ