Баскетболистките губят в Черна гора

Мъжете обръщат Полша след пасив от 14 т.

/ брой: 182

visibility 148

Женският национален отбор по баскетбол допусна втора загуба в евроквалификациите в група C. Момичетата на Хосе Мария Бусета отстъпиха с 66:68 (20:19, 21:20, 17:13, 8:16) като гости на Черна гора, въпреки че водеха до 35-ата минута. Натурализираната американка Доника Ходжис отново бе топреализаторка с 22 т., а Жаклин Златанова добави 11 т. за нашите. Също 22 т., но за домакините, отбеляза Йелена Дублевич. Утре националките почиват, а в петък приемат Финландия в Русе. В групата водят Турция и Черна гора с по 2 победи, пред България и Унгария - по 1 победа и 2 загуби, и Финландия - само 2 загуби.
Мъжкият национален отбор пък постигна втора победа в група C от квалификациите за Евро 2011. Възпитаниците на Росен Барчовски надделяха със 74:70 (12:21, 16:14, 16:20, 30:15) над Полша в мач, игран пред едва 3000 зрители в столичната зала "Универсиада".
"Трикольорите" бяха догонващи в резултата през по-голямата част от двубоя, като в средата на третата част преднината на гостите достигна 14 т. В последната четвърт обаче нашите наваксаха изоставането, след като показаха изключителна успеваемост при далечна стрелба. Филип Виденов вкара 4 тройки, а натурализираният американец Ърл Калоуей добави една. 3 секунди преди края Дардан Бериша намали на 70:72, но Калоян Иванов сложи точка на спора с добавка след изпълнение на фаул от Виденов. Филип беше най-резултатен за България с 26 т. (5 тройки от 8 опита) и 6 борби, а по 12 т. вкараха капитанът Стефан Георгиев и Калоуей. За Полша с 18 т. и 11 борби се отличи Мачей Лампе. Томас Келати добави 17, а звездата от НБА Марчин Гортат завърши с 10 т. и 12 борби.
На почивката президентът на БФБ Михаил Михов награди с почетни плакети баскетболните национали, които преди 30 г. спечелиха сребърните медали от олимпиадата в Москва.
В първия си мач "трикольорите" се наложиха с 67:59 при визитата си на Португалия. Утре българите гостуват на лидера в групата Белгия, който е също с 5 т. и води само с по-добра точкова разлика. Трети е Полша с 4 т. (от 3 мача), пред ГРузия 3 (2 мача) и Португалия 3 (3 загуби).