27 Август 2025сряда18:47 ч.

Базова заплата в болниците предлагат от БСП

автор:Дума

visibility 2943

Наредба за формиране на работните заплати в държавните болници с базова заплата, предлагат от БСП. Социалистите искат още нова структура на здравеопазването - в един регион да се обединят спешна, доболнична и болнична помощ, които да се управляват на регионален признак, покривайки целия регион.
Предложенията и идеите на БСП представи лидерът на партията Корнелия Нинова на пресконференция в Кюстеднил. Там днес имаше изнесено заседание на Изпълнителното бюро на партията и среща с партийните структури от района.
Нинова разказа и за другите идеи на левицата, залегнали в документа "Визия за България" в частта му за здравеопазването. Има предложение за отпускане на държавна стипендия за обучение по медицина, но с ангажимент завършилите да работят след това пет години в България. БСП предлага и финансиране на специализации в чужбина, но също с ангажимент да се работи след това определен период в България. Предлага се всеки човек да има лично медицинско досие, което да го следва навсякъде. То да съдържа пълна информация относно заболяванията, леченията, профилактиката. За здравноосигурените се предлага пълен и безплатен достъп до здравеопазването, а за тези без здравни осигуровки – държавата да гарантира базов пакет от медицински услуги.
Нинова напомни и настояването на БСП ДДС върху лекарствата да бъде намалено и добави, че това е европейска практика.
Другото предложение е свързано с ежегодното държавно определяне на цените на лекарствата от реимбурсния списък, както и контрол върху изпълнението на това решение. БСП продължава да настоява за премахване на статута на болниците като търговски дружества. Здравето и здравеопазването не може да е обект на търговия, категорична бе Корнелия Нинова.
БСП има и предложеие за нова структура на здравеопазването, при която в един регион да се обединят спешна, доболнична и болнична помощ, които да се управляват на регионален признак, покривайки целия регион. Трябва да се разработи здравна карта, която да гарантира достъп до здравеопазване, в рамките на 30 минути по време или 50 км разстояние.
Заради такова закриване на болници, след като се мина и през закриване на училища, много хора напускат регионите. Като няма училище и болница, като няма и работа – напускат и заминават за големите градове или за чужбина, добави Корнелия Нинова. По думите й това поставя въпроса за здравеопазването в големия контекст на демографската катастрофа.
БСП настоява за изцяло нов модел на здравеопазването.
Пациентите, лекарите и медицинският персонал трябва да са акцентът при решаване на въпроса със здравеопазването, подчерта Нинова.
Проблемите със закриването на болници и болнични отделения е обсъден на заседанието на ИБ на партията в Кюстеднил. Беше посочено, че в Дупница е закрито отделението по хемодиализа, а сега предстои закриването и на отделенията по ортопедия и хирургия, а най-вероятно и АГ отделението. В болницата в Кюстендил през 2018 година са закрити три отделения, а от вчера - и инфекциозното отделение.
Видин, Враца и Монтана са на протести, както знаете, по същата причина, заради закриване на отделения в болниците. Два пъти от БСП викахме министъра на здравеопазването в Народното събрание миналата седмица, за да каже какво се случва в страната – и двата пъти отказа да дойде, припомни Нинова. Тя обаче е категорична, че този въпрос вече не търпи отлагане и всички трябва да седнат, разумно и с аргументи, да говорят за решаването на въпроса със здравеопазването, като това трябва да се случи без лобистки интереси, без интереси на фирми и на частни болници.

До 2029 г. ще е готова жп линията Костенец-Септември

автор:Дума

visibility 443

/ брой: 159

С над 27% скочи жилищното кредитиране

автор:Дума

visibility 441

/ брой: 159

Държавният дълг нарасна с нови 300 млн. лв.

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 159

Венецуела и САЩ пред война

автор:Дума

visibility 470

/ брой: 159

Украйна няма да влезе в ЕС „чрез изнудване“

автор:Дума

visibility 438

/ брой: 159

Готвят Фон дер Лайен за президент на Германия?

автор:Дума

visibility 479

/ брой: 159

Позволиха 10-часов работен ден на гърците

автор:Дума

visibility 447

/ брой: 159

Пожарът на глупостта

автор:Александър Симов

visibility 459

/ брой: 159

Линията на бедност може да стане 764 лева

автор:Аида Паникян

visibility 480

/ брой: 159

Бъдеще в алгоритъм и блус

visibility 450

/ брой: 159

Десницата на разрушенията

автор:Дума

visibility 445

/ брой: 159

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ