12 Юли 2025събота21:59 ч.

Бедна ми парице...

/ брой: 185

автор:Ева Костова

visibility 2311

Средно с 500 лева на месец е свил потреблението си българинът - отказал се е от всякакви спонтанни "капризи" за пазаруване, не ходи на ресторант, не посещава козметични салони и фитнеси, не си купува дрехи и обувки. Бъдещите разноски и те се свиват - посрещане на новата учебна година или ремонт у дома, толкоз. На фона на стагнацията немалко хората разчитат на кредити. Вече имат или се канят да вземат нов. КОВИД-19 ни спря да харчим. Не заради друго, а от бедност. На първо място сме в ЕС по намаляване на оборота в търговията на дребно, стана ни традиция най-лошото. И това - през миналата година, а сега сме станали още по-бедни и пестим, защото не се знае дали идния месец ще имаме работа и доходи. 

Кой не знае, че България е една от страните в Европа с най-нисък жизнен стандарт и равнище на доходите? За семейство от четирима са  необходими 2504 лв. за нормална издръжка на живота. Което ще рече, че всеки от домакинството се нуждае от 626 лв., за да покрие разходите за храна, поддръжка на жилище, здравеопазване, образование, транспорт. И то за живот без всякакви екстри. Новото изследване на КНСБ за издръжката на живота показва, че продължава да зрее голямата пропаст между бедни и богати, по която сме в челото на ЕС. 

В България има около 800 000 работещи бедни. Уж има ръст на икономиката, а бедните се увеличават, не могат да се начудят икономистите, ала ние това го живеем. Още през 2019-а беше ясно, че даваме все по-малко за храна и все повече за данъци. През 2020 г. реално се видя, че вече трудно купуваме и храна. А специалистите прогнозират дълбока рецесия занапред. Заплатите у нас щели да растат, но никой не ти казва как и кога. 

Управляващите ни все така се хвалят със супер успехи, безработицата все така се увеличава, щото бизнесът казва, че не го устройва формулата 60 на 40. Защитената уж от държавата минимална заплата и социалните плащания в реално изражение също не допринасят за способността ни да купуваме повече. Разделението в доходите на населението също е огромно - едни получават много хилядарки на месец, други дори срещу повече труд броят левчетата. Проблемът бедни-богати просто е оставен зад кулисите на измислената пиеска, в която участваме. У 5 процента най-богати българи са концентрирани 23 милиарда лева! 

КНСБ предложи 15% ДДС и 15 на сто данък върху доходите. Това било не увеличаване на данъците, а преразпределяне. За бедните работещи с ниски заплати щяло да остава нещичко повече. Е, заради ДДС цените няма да паднат (справка - ресторантите), а данъците ни ще са повече, това ще е резултатът. 

Ясно е, че българинът още дълго ще стои пред пълните рафтове и ще се чуди как с малко пари да купи поне най-необходимото. Така ще е, докато търпим дивия капитализъм на тая власт!

Засилват контрола върху ЕРП-та

автор:Дума

visibility 3826

/ брой: 126

Нови правила при "Гражданска отговорност"

автор:Дума

visibility 2177

/ брой: 126

Горски служители блокираха пътя при Кресна

автор:Дума

visibility 2700

/ брой: 126

Еврокомисията оцеля

автор:Дума

visibility 3490

/ брой: 126

Мащабни горски пожари на Балканите

автор:Дума

visibility 2192

/ брой: 126

САЩ изпратиха оръжия за Украйна

автор:Дума

visibility 2288

/ брой: 126

Накратко

автор:Дума

visibility 3485

/ брой: 126

Тупик

visibility 3447

/ брой: 126

Измамите предстоят

visibility 2911

/ брой: 126

Европестене от разум

автор:Юри Михалков

visibility 3829

/ брой: 126

Копнеж по нови неща

visibility 3591

/ брой: 126

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ