19 Май 2024неделя17:08 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Латвия:

Бедността тласка към самоубийства

Заради лошото икономическо положение в страната огромен брой хора отдавна вече живеят в кризисна ситуация

/ брой: 151

visibility 19

Оксана Антоненко
Би Би Си, руска емисия


Във Вентспилс 26-годишна майка направи опит за самоубийство - скочи от мост с двете си момчета, на две и три години. Двамата малчугани загинаха, а оцелялята им майка е заплашена от доживотна присъда. Според психолози остри социални проблеми са довели семейството до трагедията: по броя на хората, оказали се на прага на бедността, посткризисна Латвия заема второ място в ЕС.
Психолозите смятат, че бедността е сред основните причини за самоубийствата в Латвия. По този показател страната е на четвърто място в ЕС. Откакто започна финансовата криза, положението рязко се влоши. "В началото на кризата имаше голям наплив от пациенти с финансови проблеми. Статистиката сочи през 2009 г. рязко нараснал брой самоубийци, почти се върна максимумът от 90-те. Напоследък обаче се очертава подобряване", разказа пред Би Би Си Имантс Стролис, шеф на психиатричната клиника в психоневрологичната болница на град Лиепая. Хора с психологически проблеми се срещат къде ли не. Местните обаче все още нямат навика да търсят помощ от специалисти.
Жената, скочила от мост, също отказала психологическата помощ, предложена от социалните служби. Докато била в отпуск по майчинство, се водела социалнослаба, което й осигурявало всевъзможни помощи. Изгубила обаче правото на помощи, щом се върнала на работното си място. А след няколко месеца останала и без работа. "Беше записана за разговор с наш специалист, който да направи оценка на доходите и имуществото й, за да вземе решение да бъде ли регистрирана като малоимотна. Социалната служба й отпусна еднократна помощ от 30 лата (60 долара), каквато се дава на хора в кризисна ситуация", разказа пред Би Би Си Даце Канепе, управителка на социалната агенция в град Вентспилс. На такава помощ могат да разчитат хората, "които нямат възможност да задоволят основните си нужди" - примерно след стихийни бедствия или аварии. И лекари, и социални служители обаче в един глас твърдят, че в подобно положение се намират ако не хиляди, то поне стотици латвийци.
По думите на Андрей Клементиев, зам.-председател на латвийския Сейм, заради общото икономическо положение в страната огромен брой хора отдавна вече живеят в кризисна ситуация. Теоретично впрочем може да се говори за помощ от държавата - но всъщност тя или закъснява, или не покрива техните нужди. "Според оценки на Световната банка Латвия харчи едва 13 на сто от БВП за социални нужди, докато средното ниво за Европа е 21 на сто. Неправилната данъчна политика се отразява най-зле на незащитените слоеве от населението", казва Клементиев. Световната банка, Европейската комисия и Европарламентът неведнъж са приканвали Латвия да вдигне помощите за незащитените слоеве от населението. По данни на Евростат Латвия е на второ място в ЕС по брой хора, стигнали прага на бедността - към 40 на сто. И нищо чудно, като знаем колко тежка бе за страната финансовата криза. През първите две кризисни години средната заплата в Латвия намаля с около 10 процента, заплащането в медицината падна с 16 на сто, в развлекателната индустрия - със 17, в държавния сектор - с 20 на сто. Само през 2009 г. БВП на страната се срина с 18 процента. Освен това правителството спря да индексира пенсиите, тъй че в момента средната пенсия в Латвия е само с 6 долара над екзистенц-минимума. А месечните доходи на близо 45 процента от населението са близки до екзистенц-минимума (към 350 долара) или не го надхвърлят.
Животът в страната, обхваната от кризата, не е поевтинял. По данни на латвийското Централно статистическо управление през същите две първи кризисни години екзистенц-минимумът е нараснал с 10 на сто, а към днешна дата вече е скочил с 20 процента - не на последно място заради цяла поредица повишени данъци. "Виждаме реалните разходи, виждаме, че с доходите си хората не могат да покрият разходите за жилище, здравеопазване, образование. Стига се дотам, че живеят сред дългове и заеми. В крайна сметка хората се изселват в други страни, за да си връщат борчовете", каза в интервю за Би Би Си Петерис Кригерс, лидер на Съюза на свободните синдикати в Латвия.
Латвийското правителство уверява, че ще направи всичко възможно, за да пребори бедността. Идната година например министерството на благосъстоянието съвместно с финансовото министерство предлага минималната заплата да се вдигне с 50 долара (на 450 долара) и да се повиши необлагаемият минимум. "Това ще е истинска помощ за хората със заплати под средното, доходите им ще нараснат с около 15 на сто", заяви пред Би Би Си министърът на благосъстоянието г-жа Илзе Винкеле. Според нея ситуацията в Латвия може да се подобри сериозно едва в твърде далечна перспектива. "Ако погледнем цифрите, за никого не е тайна, камо ли за самите латвийци, че сме бедна страна. Ако пък погледнем в бъдещето, ключов фактор е образователната реформа. Щом няма начин от училищата у нас да излизат хора, каквито се търсят на трудовия пазар или могат да започнат собствен бизнес, остава само да се борим с последиците", обяснява Винкеле. "Не успеем ли в най-близко време да открием в Латвия петрол, просто няма да имаме пари, които да насочим за помощи", добавя министърът на благосъстоянието.
 

"Булгаргаз" съди "Газпром" за 400 млн. евро

автор:Дума

visibility 1352

/ брой: 91

КЕВР: Евтиното парно ще доведе до по-скъп ток

автор:Дума

visibility 1295

/ брой: 91

Изпитът за ловци поскъпва

автор:Дума

visibility 1324

/ брой: 91

Състоянието на Фицо остава "много тежко"

автор:Дума

visibility 1443

/ брой: 91

Нидерландия ще има дясно правителство

автор:Дума

visibility 1359

/ брой: 91

Скъсаха Преспанския договор в Атина

автор:Дума

visibility 1464

/ брой: 91

Извънредно положение в Нова Каледония

автор:Дума

visibility 1287

/ брой: 91

5 куршума

автор:Таня Глухчева

visibility 1559

/ брой: 91

Стъкмистика

автор:Мая Йовановска

visibility 1538

/ брой: 91

За достойна България в мирна Европа!

автор:Дума

visibility 1479

/ брой: 91

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ