24 Януари 2026събота17:17 ч.

АБОНАМЕНТ:

АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg АБОНАМЕНТ за вестник „ДУМА“ за 2026 година. Можете да се абонирате в: „Български пощи“ АД до 15 декември 2025 г., „Доби прес“ ЕООД до 28 декември 2025 г., в редакцията на вестника до 20 декември 2025 г. Каталожен номер 6. Цени: 12 месеца - 149 € / 291,42 лв., 6 месеца - 75 € / 146,69 лв., 3 месеца - 40 € / 78,23 лв., 1 месец - 14 € / 27,38 лв. За повече информация тел. 02 9705 203 и 02 9705 216 отдел „Разпространение” на в-к ДУМА на ул. „Позитано” 20 А. E-mail: abonament@duma.bg

Акценти

Без надграждане

/ брой: 161

автор:Владимир Георгиев

visibility 3331

Много се говори напоследък за надграждане. Дори в концепцията на единствения кандидат за главен прокурор пишело за надграждане и промяна, сякаш тези неща могат да седят на един ред.

Дали пък това надграждане не си остана кух звук от отшумелите скандали с апартаментите на хората от властта? "Апартаментгейт" беше чудо за три дни и заради подобни нему гейтове у нас на всеки три дни става по едно чудо, както оригинално се изразяваше покойният юрист доц. Кристиан Таков. Да надградиш незаконно малка къщичка върху блок се оказа далеч по-блага и търпима работа от това да се преструваш, че гониш корумпираните типове. Пътят към избирателната законност винаги минава през надграждането на закона. Дори Цацаров веднъж заговори за надскачане на закона. Чувал съм да казват, че когато едно нещо е твърде обемно и широко, е по-лесно да го прескочиш, отколкото да го заобиколиш. Досущ като закона: изкуствено създаден океан от норми, в който плуват без страх само пиратите.

Това за надграждането ми звучи като един виц от времето на перестройката в СССР. Духът на Андропов се обърнал към духовете на предишни вождове на Съветския съюз - питал Ленин, Сталин, Хрушчов, Брежнев - "Вие строихте ли нещо?" Всички поотделно му казали, че нищо не са строили. Тогава Андропов се зачудил: "Какво ли тогава преустройва другарят Горбачов?" А у нас вече 30 години се руши, та и за капак всеки властник се пъчи, че иска да надгражда. Кое? Съсипаното селско стопанство ли? Или хаотичната здравна система? Или липсата на производство? Износът непрекъснато расте, а производството намалява - още един от парадоксите на съвременното буржоазно строителство. Или да надграждаме липсата на справедливост? Как се зида въздух? Да надградим срутената сграда на мавзолея? Или разпердушиненото ни законодателство, променящо нормите по услужлив начин, за да бъде угодно на шепа партийни аристократи? Да турим още тухли върху прогнилата съборетина на образованието, останало без основи, авторитет, цел, смисъл и привлекателност?

Трудно е да се преструваш, че надграждаш, когато тези преди теб само са рушили, а и ти смяташ да правиш същото - с маската на държавник и с каската на строител. Нормално е всеки да мечтае да остане в историята като зидар и... затова яхва първо багерите и булдозерите, та да разчисти терена. Обикновено се свършва само с рушенето. И зидарят става мазач, просто замазва с мистрията срама на неспособността си.

Затова предлагам вместо за надграждане да се заговори за спиране на рушенето. Това е много по-честно и откровено. И много по-обещаващо. Единственият начин да полетиш отново е, като спреш да падаш.

Експерт: Край на паническите покупки на жилища

автор:Дума

visibility 1395

/ брой: 15

АПИ подновява ремонта на тунел "Топли дол" на "Хемус"

автор:Дума

visibility 1459

/ брой: 15

Банките се напълниха с тонове стотинки и метални левове

автор:Дума

visibility 1130

/ брой: 15

София се включи в Съвета за мир на Тръмп

автор:Дума

visibility 1474

/ брой: 15

САЩ и НАТО договарят сделка за Гренландия

автор:Дума

visibility 1319

/ брой: 15

Балканите са загубили 2500 км естествени реки

автор:Дума

visibility 1235

/ брой: 15

В скута на Тръмп

автор:Юри Михалков

visibility 2704

/ брой: 15

Спорт или война

автор:Владимир Николов

visibility 2196

/ брой: 15

Как се избира европейски прокурор в България

visibility 1253

/ брой: 15

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ