03 Май 2024петък16:03 ч.

ВРЕМЕТО:

Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево. Днес над Северна България ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици, има условия за градушки. Повишена вероятност за изолирани интензивни явления има до сутринта в западните райони, а около и след обяд в централната и източната част на Северна България. От северозапад ще продължи да прониква относително хладен въздух. Температурите ще се понижават и максималните ще са от 26°-27° в северозападните до 34°-35° в югоизточните райони, където вятърът все още ще е от юг; там ще бъде почти без валежи, предимно слънчево.

Бизнесът е обезсърчен

При сегашната несигурна икономическа перспектива компаниите настояват за по-големи инвестиции от страна на правителствата

/ брой: 248

автор:Дума

visibility 35

Проучване показва, че оптимизмът на световния бизнес се намира на най-ниското си ниво през годината, допълнително повлиян от крехкото икономическо възстановяване. Световните бизнес лидери настояват за по-голяма подкрепа от страна на правителствата, за отделяне на повече средства за бизнеса, за създаване на инициативи, които да стимулират инвестициите.
Тримесечният отчет на Грант Торнтон Интернешънъл за световния бизнес показва баланс от +8% през третото тримесечие на годината, докато през второто той е бил +23 на сто. Балансът се базира върху съотношението на фирмите, които са по-скоро оптимистично настроени, отколкото на песимистично настроените.
Това е най-голямото понижение от същия период на миналата година. През третото тримесечие на 2011 г. балансът беше на ниво от 0 процента. Дългосрочният среден баланс на изследването, което се провежда от 21 години, е +25 на сто.     
"При толкова несигурна икономическа перспектива световният бизнес продължава да задържа своята парична наличност, вместо да я реинвестира обратно в операции", казва Пол Релайн, световен ръководител по растежа в Грант Торнтон Интернешънъл.
Страните по света показаха признаци на леко възстановяване в различни степени от световния икономически крах през 2007 г. Но перспективите не са обнадеждаващи.
Превесът на оптимизма в САЩ рязко спадна до +19% през третото тримесечие, достигайки най-ниското ниво от края на 2011-а, докато през второто тримесечие е бил с 50% повече. Китай също отбеляза значителен спад - до +11% от +33% през същия период на миналата година, докато Европейският съюз стигна още по-далеч в територията на негативизма, спадайки до -13% през третото тримесечие, най-ниското ниво от 2009 г. насам. През предходното тримесечие е бил -2 на сто.
След големия крах правителствата се опитаха да спасят банковия сектор. Последвалото затягане на коланите забави растежа, докато управляващите се мъчат да балансират между частния и обществения сектор. Междувременно дълговата криза в еврозоната продължава да се задълбочава, а търсенето намалява все повече.
Изследването показва също, че компаниите съхраняват паричните си наличности, вместо да ги изразходват, просто защото виждат голяма несигурност в икономическия хоризонт. И настина 80% от световните бизнес лидери заявяват, че очакват или да задържат, или повишат резервните си фондове.
Изследването показва също, че 68% от представителите на бизнеса са на мнение, че са необходими данъчни преференции, а 48% искат правителствата да създадат различни програми за икономическо стимулиране.
Много от развитите пазарни икономики се борят с тежкото бреме на дълга. Голяма е сега отговорността на правителствата да работят заедно за преодоляване на проблемите и да създадат подходяща среда за бизнес лидерите да инвестират в бъдещето, смята Релайн.
 

БСП подкрепи нулевата ставка на ДДС върху хляба

автор:Дума

visibility 958

/ брой: 83

Фалитите у нас са намалели с 10%

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 83

Окончателно: без повече реклама на хазарт в медиите

автор:Дума

visibility 874

/ брой: 83

Транспортна стачка парализира Гърция

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 83

4 страни от ЕС готови да признаят Палестина

автор:Дума

visibility 1126

/ брой: 83

Хутите атакуваха бойни кораби на САЩ

автор:Дума

visibility 975

/ брой: 83

Накратко

автор:Дума

visibility 911

/ брой: 83

Празник на гнева

автор:Александър Симов

visibility 1114

/ брой: 83

Оставаме алтернативата

автор:Дума

visibility 937

/ брой: 83

Презряният Нерон

visibility 1045

/ брой: 83

 

Използвайки този сайт Вие приемате, че използваме „бисквитки", които ни помагат за подобряване на преживяването на потребителите, за персонализиране на съдържанието и рекламите, и за анализ на посещаемостта. За повече информация можете да прочетете нашата политика за бисквитките и политиката ни за поверителност.

ПРИЕМАМ